سی ان ان: اتحادیه اروپا به سرعت تحریم ها را علیه ایران احیا نمی کند

فارس نیوز پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۴:۵۴
یک رسانه آمریکایی، در حالی که ایران به تمامی تعهداتش در برجام پایبند بوده گزارش داده در صورت «نقض» این توافق از سوی ایران، اتحادیه اروپا به سرعت تحریم ها را احیا نخواهد کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، دو منبع دیپلماتیک در گفت وگو با شبکه خبری «سی ان ان» مدعی شده اند در صورتی که ایران مفاد توافق هسته ای را نقض کند، اتحادیه اروپا تمایلی برای اعمال تحریم ها علیه ایران ندارد. 
این منابع گفته اند «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدارهایی که طی روزهای گذشته داشته این مسئله را مطرح کرده است. 
شبکه خبری «سی ان ان» در حالی این خبر را منتشر کرده که آژانس بین المللی انرژی اتمی، به عنوان تنها مرجع داوری درباره راستی آزمایی تعهدات ایران ذیل برجام در ۱۵ گزارش پایبندی ایران به توافق را تأیید کرده است. 
به نظر می رسد منظور «سی ان ان» از «نقض» احتمالی برجام، اشاره به تصمیمی است که ایران اخیراً برای کاستن از تعهداتش در توافق هسته ای اعلام کرده است. این در حالی است که تصمیم ایران با استناد به بندهای این توافق هسته ای (بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام) و با توجه به خروج آمریکا از این توافق گرفته شده است. 
در بند ۳۶ برجام آمده است که «چنانچه ایران معتقد باشد که هر یک یا کلیه گروه ۱+۵ تعهدات خود را رعایت ننموده اند، ایران می تواند موضوع را به منظور حل و فصل به کمیسیون مشترک ارجاع نماید» و در پایان همین بند نیز آمده که پس از طی فرایند حقوقی تعریف شده، «چنانچه موضوع کماکان به نحو مورد رضایت طرف شاکی فیصله نیافته باشد و چنانچه طرف شاکی معتقد باشد که موضوع، مصداق «عدم پایبندی اساسی» می باشد، آن گاه آن طرف می تواند موضوع فیصله نیافته را به عنوان مبنای توقف کلی و یا جزئی اجرای تعهداتش وفق برجام قلمداد کرده و/یا به شورای امنیت سازمان ملل متحد ابلاغ نماید که معتقد است موضوع مصداق «عدم پایبندی اساسی» ...

سرخط اخبار