تهران- ایرنا- یک پژوهشگر علوم سیاسی رویکرد رهبر معظم انقلاب در واکنش به موضع رئیس جمهور فرانسه درباره کاریکاتورهای موهن را اقدامی موثر و دارای دلالت های مهم خواند و گفت: بردن موضوع به سطح فرهنگی و حوزه گفت وگو و دخالت ندادن موضوع در روابط دیپلماتیک، از جمله این دلالت ها است.

مجید مرادی در واکنش به توییت منتشرشده در حساب کاربری فرانسوی منتسب به حضرت آیت الله خامنه ای در این شبکه، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بعد از انتشار مجدد کاریکاتورهای موهن در فرانسه و دفاع مکرون از این اقدام، بسیاری منتظر موضع رسمی ایران بودند. ترکیه، کویت و برخی کشورهای عربی از حمله لفظی تا تحریم کالاهای فرانسوی را انجام دادند و در برخی کشورهای عربی تنها یک نوع پنیر خاص فرانسوی را تحریم کردند.
وی افزود: البته فرانسویها که انتشار کاریکاتور موهن را نشانه آزادی بیان دانسته و مدعی حقوق مداری و رواداری هستند، جریحه دار کردن احساسات یک میلیارد مسلمان را نماد آزادی بیان دانستند، اما اطلاعیه ۵۰ تعاونی خواروبار در کویت را که اعلام کردند ما کالای فرانسوی نمی خواهیم و آنها را از قفسه هایشان جمع کردند، تحمل نکردند و وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد کسی حق ندارد بیانیه ای بدهد که کالاهای ما را نخرند.
مرادی با بیان این که که این اقدامات، شوک روانی و تبلیغاتی ایجاد و تناقض فرانسویها را آشکار کرد، در عین حال به نقد این روشها پرداخت و گفت: من این رویکردها را کامل و دقیق نمی دانم و اظهارات تند در واکنش به سخنان سخیف مکرون را هم دارای کارآمدی نمی دانم. به عنوان نمونه مجازات یک شرکت خصوصی تولیدکننده پنیر که نقش و ربطی در توهین به مقدسات هم نداشته، معلوم نیست عادلانه باشد.
کشاندن بحث به دایره گفت وگو، دقیق و ماهرانه است
این دانش آموخته علوم سیاسی در ادامه گفت: اما شیوه رهبر انقلاب کاری متمدنانه با رهیافت فرهنگی بود که تناقض رفتار دولت فرانسه را با مخاطب قراردادن ملت این کشور و به خصوص جوانان آن مورد سوال قرار داد تا آنها به طرح ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار