خاطرات فراموش نشدنی یک دختر جوان

ایمنا چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۸
آنلیز ماری فرانک، مشهور با نام آن فرانک، دختر نوجوانی است که دفترخاطراتش باعث شد سراسر دنیا نام او را به خاطر بسپارند.

به گزارش خبرنگار ایمنا ، آن فرانک نوجوانی با استعداد و بلندپرواز بود که در زمانه ای غیر معمول می زیست؛ یعنی دوران جنگ جهانی دوم. امروز سالگرد تولد اوست، اگر جنگ و حواشی جنگ نبود، ممکن بود امروز زنده باشد و 90 سالگی خود را جشن بگیرد.
"آن فرانک" تنها یک نفر از یک میلیون کودکی بود که به خاطر آلمان نازی جان خود را از دست دادند. با این وجود دفترچه خاطراتی که پیش از دستگیری و انتقال به اردوگاه آشویتس، زندگی روزانه خود را در آن می نوشت باعث شد امروزه بسیاری او را بشناسند.
"آن فرانک" در ۱۲ ژوئن ۱۹۲۹ در آلمان به دنیا آمد، اما بعدها به همراه خانواده به آمستردام مهاجرت کرد. خاطره نویسی رسمی او از تولد ۱۳ سالگیش آغاز می شود، زمانی که یک دفتر خاطرات هدیه می گیرد. خاطره نویسی آن فرانک از زمانی آغاز می شود که قوانین تبعیض آمیز در سطح کشور علیه یهودیان اجرا شده و خانواده او به زودی قرار است خود را پنهان کنند تا آب ها از آسیاب بیفتد.
زاویه دید نوشته های آن فرانک نه جهت دار و ایدئولوژیکی، که از منظر دختر جوانی است که زندگیش تحت تاثیر قوانین تبعیض آمیز و جنگ قرار گرفته است. شرایطی که دفترخاطرات، تنها جاییست که آن می تواند افکار، نگرانی ها، دلتنگی ها و تنهایی هایش را بروز دهد.
«این کار را نمی توانستیم بکنیم، آن کار را نمی توانستیم بکنیم...با این حال زندگی ادامه یافت. ژاک همیشه به من می گفت: "من دیگر جرات هیچ کاری را ندارم، چون می ترسم مجاز نباشد".»/ ص ۲۴
«خیلی در بند پول و مال دنیا نیستم، زیبا و باهوش و زرنگ هم نیستم، اما شادم و می خواهم همینطور بمانم! من شاد به دنیا آمدم، مردم را دوست دارم، شخصیتی قابل اتکا دارم و دلم می خواهد همه مثل من ...

سرخط اخبار