آیا کارنامه ضعیف نفتی ها نمره قبولی می گیرد؟

قدس آنلاین چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۷
صنعت نفت یکی از مهترین منابع سرمایه ای کشور است و اهمیت عملکرد و اقدامات وزارتخانه نفت در دوران تحریم نمود بیشتری دارد. از آنجا که کشورمان به درآمد فرآورده ها و محصولات نفت وابسته است، همین عامل موجب شد که با اعمال تحریم های سال های گذشته آسیب هایی وارد شود و این مساله با اقدام اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی تحریم خرید و فروش نفت کشورمان دوباره اهمیت خود را بیش از پیش نشان دهد.

قدس آنلاین : عملکرد مسئولان وزارت نفت باعث شده که انتقادات زیادی خصوصاً از سوی نمایندگان مجلس مطرح شود و بیژن نامدار زنگنه را در مرکز این انتقادات قرار دهد و وی را چندین بار تا مرز خداحافظی با این وزارتخانه پیش ببرد.
وزارت نفت منابع مالی بالایی دارد و وجود برخی ریخت و پاش ها و رانت مدیران آن سبب شده که نمایندگان نسبت به عملکرد این وزارتخانه حساس شوند. از سوی دیگر، وزارت نفت در آغاز دوره تحریمی جدید باید ارتباطات دیپلماتیک فعالی برای مبادلات نفت داشته باشد اما گویا در این مسیر هم چندان چابک گام برنداشته است، به همین دلیل حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مجلس در مصاحبه ای خبر داده که طرح استیضاح وزیر نفت در جریان است و نمایندگان به سبب نارضایتی از عملکرد زنگنه استیضاح وی را به جریان انداخته اند.
وی ادامه داده: می شد برخی مشتریان سنتی نفت ایران را با چند سفر وزیر نفت به آن کشورها و یا دعوت دولتمردان آنها به ایران، حفظ کرد، در حالی که ارتباطات دیپلماتیک وزارت نفت در بحث فروش نفت مطلوب و کارآمد نبود و سوالات و ابهامات زیادی وجود دارد.
مجلس حیاط خلوت دولت شده است
هدایت الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز با انتقاد از انفعال نمایندگان مجلس در برابر عملکرد وزارت نفت و استیضاح زنگنه به خبرنگار قدس آنلاین گفت: خیلی از نمایندگان با لیست دولت به مجلس راه یافتند برای همین در برابر ضعف و ناکارآمدی وزارت نفت سکوت کرده اند زیرا آنها تنها وکیل الدوله مجلس هستند و متاسفانه در کشور ما اینگونه است که ابتدا دولت انتخاب می شود و پس از آن لیست گروهی نمایندگان را ارائه می دهد. متاسفانه کمیسیون انرژی نیز درخصوص عملکرد وزیر نفت منفعل است. ...

سرخط اخبار