تصمیم خلق الساعه وزارت صنعت در خواب وزارت جهاد کشاورزی

تجارت نیوز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۲
آخرین آمار پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی مربوط به سال ۱۳۹۶ است و این در حالیست که ستاد تنظیم بازار هر روز قانون جدیدی را صادر می کند و وزارت جهاد کشاورزی هیچ برنامه ای برای کشاورزان ندارد.

به گزارش تجارت نیوز ، چندی قبل ستاد تنظیم بازار موضوع اخذ عوارض از صادرات خرما را تصویب کرد که این مصوبه از سوی دفتر مقررات صادرات و واردات به گمرک ایران ابلاغ شد.
در برهه تصویب موضوع، قیمت خرما در بازار های داخلی به شدت افزایش یافته بود و تعیین عوارض بر صادرات خرما به عنوان ابزاری برای کنترل قیمت لجام گسیخته خرما در ماه مبارک رمضان تعبیر شد.
این درحالی است که ابلاغ این تصمیم در اواخر ماه رمضان صورت گرفت و عملاً تأثیری بر بازار مصرف نداشت. همچنین در آن مقطع اعتراض های مختلفی از سوی تجار به این تصمیم مطرح شد.
حالا (بیستم خرداد ماه ۹۸) ستاد تنظیم بازار مصوبه دیگری داشته و مصوبه قبلی خود در خصوص وضع عوارض بر صادرات خرما را لغو کرده است. به این ترتیب اخذ عوارض از خرمای صادراتی کنار گذاشته شد.
در مکاتبه امروز سید مهدی نیازی مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات، با مدیرکل صادرات گمرک، عوارض صادرات خرما لغو شد.
دیاکو افخم تولید کننده سیب نیز در این باره گفت: متأسفانه هنوز سیاست درستی در قبال تولیدات و آمار های کشاورزی وجود ندارد، بنابراین در سیستم توزیع که مبتنی بر آمار نباشد هم کشاورز شاکی است، هم صادرکننده، هم مصرف کننده و تنها دلالان از این بی برنامگی و نبود اطلاعات سود می برند.
این صادرکننده محصولات کشاورزی تأکید می کند: نبود آمار کافی به علاوه باعث می شود که تا متقاضیان محصولات ایرانی در خارج از کشور را نیز به این محصولات بی اعتماد کنند، چون تداوم صادرات یکی از مهم ترین عوامل در حوزه تجارت خارجی است.
وی با بیان اینکه امروز با امکانات ماهواره ای حتی می توان میزان دقیقی از محصولات را بر اساس الگوی کشت در جهان تعیین کرد، افزود: ...

سرخط اخبار