تایمز هند: اقدام ضدایرانی آمریکا، دهلی نو را به دردسر می اندازد

فارس نیوز سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۳
یک روزنامه هندی در گزارشی نوشت که واشنگتن بدون درنظر گرفتن اینکه دهلی نو، همپیمان راهبردی این کشور است، با لغو معافیت نفتی ایران، هند را برای تأمین انرژی به دردسر انداخته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، کاخ سفید روز گذشته (دوشنبه) در بیانیه ای از تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای لغو معافیت های نفتی ایران خبر داد.
روزنامه «تایمز» هند در گزارشی در واکنش به این خبر نوشت که واشنگتن در اقدامی که هند را متحمل رنج ها و دشواری هایی خواهد کرد، معافیت های نفتی ایران را که به «دهلی نو» اجازه وارد کردن نفت ایران را می داد، لغو کرد.
طبق این گزارش، این اقدام آمریکا، پیامد تصمیم واشنگتن برای خروج از برجام است و خروج واشنگتن در حالی صورت گرفت که تمامی شواهد نشان می دهد که ایران در حقیقت به مفاد توافق هسته ای پایبند بوده است و حتی ارزیابی های داخلی آمریکا نیز مهر تأیید بر این امر زده اند.
این رسانه هندی ادامه داد، با اینحال، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در محاسبات راهبردی خود، ایران را یک کشور متخاصم می داند که در فعالیت های ثبات زدا در غرب آسیا مشارکت دارد.
طبق این گزارش، سیاست های ترامپ در قبال آمریکا با خط مشی عربستان و رژیم صهیونیستی همسو است و این در حالی است که با به پایان رسیدن معافیت های نفتی ایران، هند به دردسر خواهد افتاد.
این گزارش ادامه می دهد، طبق حکم جدید ترامپ، هر نهاد و موسسه ای که با ایران تعامل داشته باشد در معرض تحریم های ثانویه آمریکا قرار خواهد گرفت و بر اساس این گزارش، از آنجایی که ایران یکی از پنج تأمین کننده اصلی نفت خام هند است و بیش از 23 میلیون تن نفت خام در فواصل 2018 تا 2019 برای دهلی نو تأمین کرده است، با قانون جدید واشنگتن، دهلی به طور قطع در زمینه تأمین انرژی خود در مضیقه قرار می گیرد.
این گزارش افزود، حذف نفت خام ایران از بازار جهانی، به افزایش قیمت ...