ساعت 24-عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید بازار انرژی عراق یکی از مهم ترین بازارهایی است که ایران می تواند در آن نقش آفرینی کند، هرچند محوریت دولت در آن محدودیت هایی به وجود آورده است.

حمیدرضا صالحی در گفت و گو یی، اظهار کرد: عراق از نظر زیرساخت های لازم برای تامین انرژی همچنان محدودیت های جدی دارد؛ از این رو تامین نیازهای خود از کشورهای همسایه و به طور خاص ایران، یکی از گزینه هایی است که دولت بغداد در سال های گذشته همواره آن را دنبال کرده است.
به گفته وی، این نیاز تا حدی بوده که حتی در سال های اخیر نیز دولت آمریکا صادرات برق ایران به عراق را از محدودیت های تحریمی مستثنی کرده و اخیرا نیز مجوز تداوم صادرات در این حوزه برای مدت یک و نیم ماه صادر شد.
عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه ایران نتوانسته از این فرصت برای تامین منابع مالی لازم برای اداره کشور استفاده کند، بیان کرد: صادرات برق به عراق از سوی دولت انجام می شود و با توجه به تحریم های بانکی، عراق پول حاصل از این صادرات را پرداخت نمی کند و از این رو دولت مجبور شده به سراغ طراحی راه حل های مختلف برود تا درآمد به کشور بازگردد. این در حالی است که اگر برق از سوی بخش خصوصی صادر می شد، بازگشت آن به کشور نیز آسان تر بود.
صالحی با اشاره به ظرفیت کلان حوزه انرژی در عراق، تاکید کرد: براورد ما این است که در این حوزه بازاری ۱۰ تا ۲۰ میلیارد دلاری برای صادرات ایران به عراق وجود دارد. این عدد از صادرات مستقیم برق آغاز شده و تا صادرات خدمات فنی و مهندسی را شامل می شود. اما به دست آوردن این بازار نیاز به طراحی یک برنامه بلندمدت و آمادگی برای رقابت با دیگر کشورها دارد.
وی خاطرنشان کرد: اینکه ما بعد از این سال های طولانی هنوز در عراق یک دفتر تجاری که به اوضاع مسلط باشد و بتواند برای فعالان اقتصادی ایران فرصت سازی کند نداریم، نشان دهنده نادیده گرفتن ظرفیت های ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار