قمی: ضعف مسئولان، سیستم های نظارتی و قضایی دلایل فساد در جامعه است

فارس نیوز سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با تأکید بر اینکه مردم حق دارند از فساد عصبانی شوند، گفت: حتماً بخشی از فساد موجود به ضعف های سیستم نظارتی، بخشی به اشکالات سیستم قضایی و بخشی به مسؤلانی برمی گردد که مبارزه با فساد در اولویت شان نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس یکصد وپانزدهمین قسمت از سری برنامه های بدون توقف، ۲۷ خردادماه باحضور حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از شبکه سه سیما به روی آنتن رفت.
حجت الاسلام «محمد قمی» رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در این برنامه در پاسخ به این سؤال که «آیا فساد در کشور سیستماتیک و ساختاری است یا خیر» گفت: هر کدام از این ها بخشی از واقعیت است گاهی قانونی دقیق و متناسب و متناظر شرایط نبوده، گاهی خلأ قانونی داریم مثل اینکه بعضی جرم ها هست که جریمه آن با به قانون ۵۰ هزار تومان است و اصلاً نمی شود اسمش را جریمه گذاشت خوب این می شود خلأ قانونی.
وی ادامه داد: بعضی از جاها قانون به عرصه های نوظهور و پیچیده تر پرداخته، بعضی از قوانین مان در کشور برای سال ۱۳۰۹ است که زمان زیادی از آن گذشته از این رو خلأ حقوقی و قانونی داریم. بعضی موارد قانون خوب، صادق، دقیق و متناسب با شرایط است اما عزمی برای اجرای آن نبوده حالا گاهی نظارت شده و گاهی هم نظارت نشده و گاهی هم اشکال از سیستم نظارتی و یا مدل نظارت یا اعمال نظارت بوده. منتهی من در مورد فساد سیستمی نکته ای را باید یادآور شوم که تفاهم بر سر تعریف فساد سیستمی باید صورت بگیرد یک کج تابی شاید این عنوان داشته باشد.
عضو شورای عالی فضای مجازی در تعریف فساد سیستمی گفت: فساد سیستمی یعنی اینکه در یک سیستم توسط پایه گذاران و مسؤلان اصلی سیستم در نظام ارزشی بنای اولیه بر فساد بوده و اصل و قاعده و بنا را بر فساد آفرینی گذاشتند مثل دوره پهلوی و فساد تشویق شده، در نظام ارزشی حاکمیت به کسی که فساد کرده جایزه می دهند و میدان فساد افزون تر را فراهم می کنند و اراده جمعی و اراده سیستمی بر فساد بوده ...

سرخط اخبار