تفاوت قیمت تولید الکل از کارخانجات کشور تا بازار، عددی بسیار قابل تاملی است که این گزارش از نحوه تولید تا توزیع آن پرداخته است.

شاید آن طور که این روزها تولید الکل برای کشور اهمیت دارد، در گذشته مورد توجه خیلی از اقشار مهم جامعه قرار نمی گرفت. محلولی که کشف ایران و استفاده طبی آن نیز سر منشا ایرانی دارد.
اذهان عمومی این روز ها در پی کمبود مواد ضدعفونی کننده، این سوال را در ذهن خود می پرورانند که مگر الکل طبی ۹۶ درصد که مورد استفاده کارخانجات تولید مواد ضدعفونی کننده است چطور تولید و به چه قیمتی فروخته می شود که در مدت زمان کوتاهی کشور را در بحران تولید مواد ضدعفونی کننده قرار داد که البته خوشبختانه این بحران با تدابیر جدی و توزیع مناسب از بین رفت.
سراغ یکی از تولید کنندگان محصولات ضدعفونی کننده دست و سطوح رفتیم تا از فرآیند تولید الکل در ایران برایمان توضیحاتی را بدهد.
الکل در ایران از چه موادی ساخته می شود؟
شبستری، تولید کننده محصولات ضدعفونی کننده، با اشاره به نحوه تولید الکل از نیشکر، بیان کرد: بیشتر موادی که دارای نشاسته هستند می توانند به الکل نیز تبدیل شوند. موادی مانند نیشکر، چغندر قند، ذرت و گندم می توانند با استخراج شکرشان به الکل یا اتانول تبدیل شوند.
وی افزود: بعد از اینکه این سلولز ها تخریب و شکر آن ها استخراج شد، فرآیند تخمیر یعنی تفاله گیری از مواد باقی مانده صورت می گیرد. در مرحله بعد وارد محله تقطیر می شویم، اینجاست که اتانول تا حدود ۹۵ یا ۹۶ درصد خالص سازی می شود.
این تولید کننده در پاسخ به این سوال که آیا ایران توانایی تولید الکل نیاز داخل را داراست؟ بیان می کند: از محل ملاس چغندرقند و نیشکر می توانیم الکل تولید کنیم. ملاس که برای خوراک دام استفاده می شود این روزها می تواند الکل کشور را تامین کند و نیاز به واردات با نرخ های ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار