سخنگوی سازمان انتقال خون با پیش بینی کاهش احتمالی میزان اهدای خون به دنبال سرد شدن هوا و بارش برف بر اهمیت حفظ سطح ذخایر خون در کشور تاکید کرد و از هموطنان نوع دوست خواست در سردترین روزهای سال گرمابخش مراکز اهدای خون سراسر کشور باشند.
به گزارش ایلنا، بشیر حاجی بیگی با بیان اینکه ۱۶تا ۱۷درصد اهداکنندگان خون در تهران هستند، گفت: ۲۵درصد خون و فرآورده های خون کل کشور در تهران مصرف می شود چرا که تعداد مراکز درمانی در تهران بیشتر و جراحی های بزرگ در این استان گسترده تر و به همین دلیل مصرف این فرآورده های حیات بخش در پایتخت بالاتر است.
وی با اشاره به کاهش اهدای خون به دنبال سردتر شدن هوا، اظهار کرد: باید توجه کرد که نیاز به خون و فرآورده های آن همیشگی است و مختص زمان خاصی نیست ودر برخی استان های بزرگ مانند تهران از طریق شبکه خون رسانی میزان خون مورد نیاز را تامین می کنیم.
حاجی بیگی یادآور شد: میزان اهدای خون وابسته به شرایط مختلف اعم از وضعیت جوی ودیگر عوامل موثر در مشارکت جویی مردم است.
وی تغییرات آب وهوایی، ترافیکی ودیگر عوامل مداخله گر را از دلایل کاهش حضور شهروندان در مراکز اهدای خون برشمرد و افزود: به همین دلیل است که در روزهای سرد زمستان که به دلیل نزولات جوی و برودت هوا، تردد شهروندان دشوار می شود، میزان مراجعه جهت اهدای خون نیز کاهش می یابد.
حاجی بیگی در خصوص مراکز درمانی مصرف کننده خون گفت: در کشور ۸۳۰ بیمارستان و مرکز درمانی وجود دارد که ۷۲۰مورد از آن ها دارای بانک خون مستقل بوده و خون و فرآورده های خونی مورد نیازشان را از اداره کل های انتقال خون دریافت می کنند.
وی خاطرنشان ساخت: تهران با ۱۶۰بیمارستان و مرکز درمانی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار