مفهوم رشد اقتصادی منفی ۳.۸ درصد چیست؟

اکوفارس دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۱
اکوفارس: در حالی نرخ رشد اقتصادی ۹ ماهه سال ۱۳۹۷ در بخش صنعت منفی ۷. ۹ و درمجموع منفی ۳. ۸ درصد اعلام شده که یک اقتصاددان معتقد است چناچه در سال جاری سیاست های اصلاح ساختاری انجام نشود، شرایط نسبت به سال گذشته سخت تر خواهد بود.

به گزارش اکوفارس به نقل از ایسنا، سقوط نرخ رشد اقتصادی از ۳.۷ درصد در سال ۱۳۹۶ به منفی ۳.۸ درصد در ۹ ماهه سال ۱۳۹۷ آماری است که مرکز آمار روز ۲۵ فروردین روی سایت خود قرار داده است.
بر این اساس رشد اقتصادی ایران به منفی ۳.۸ درصد با احتساب نفت و منفی ۱.۹ درصد بدون نفت رسیده است. همچنین سایر اطلاعات مرکز آمار نشان می دهد که در ۹ ماهه سال ١٣٩٧ رشد اقتصادی در گروه کشاورزی منفی ۱.۲، صنعت منفی ٧.٩ و گروه خدمات ٠.٦ درصد بوده است.
بین صنعت و نفت همبستگی بالایی وجود دارد
درباره معنا و مفهوم این آمارها و تأثیرات آن، وحید شقاقی شهری، عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی تهران در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه اقتصاد ایران از چهار بخش اصلی کشاورزی، خدمات، نفت و صنعت تشکیل شده است گفت: هر کدام از این بخش ها یک ارزش افزوده دارند که کل تولید اقتصاد ایران در واقع مجموعی از ارزش افزوده این چهار بخش است.
او با بیان اینکه بین بخش صنعت و نفت در اقتصاد ایران همبستگی بالایی وجود دارد ادامه داد: با اینکه بخش خدمات و کشاورزی چندان تبعیتی از بخش نفت در اقتصاد ندارند، اما بخش صنعت همبستگی بسیار بالایی با نفت دارد. در تحریم های سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ ابتدا ارزش افزوده حوزه نفت منفی شد و بعد این مساله روی بخش صنعت تأثیر گذاشت اما در این دور از تحریم ها ایجاد رکود در بخش صنعت زودتر از نفت اتفاق افتاد که علت آن تحریم های هدفمند در بخش صنعت بود.
اوضاع در سال قبل بهتر بود
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه تحریم های نفتی در شش ماهه دوم سال گذشته اعمال شد اظهار کرد: در شش ماهه اول سال گذشته روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت می فروختیم که حتی بسیار بیشتر از پیش بینی های ...