نادرشاه افشار پیش از رسیدن به مقام سلطنت در سال ۱۱۴۴ قمری، دستور ساخت مناره دوم حرم در فراز ایوان عباسی را داد که در مدت ۴۰ روز ساخته شد و همراه با ایوان، طلا کاری گردید.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :
به گزارش نامه نیوز، حرم مطهر امام علی بن موسی الرضا(ع) در مشهد مقدس بدون شک محل زیارت عشاق بسیاری است و هر ساله زائران بسیاری را به سمت خود جلب می کند. اما این بارگاه مقدس چه زمانی ساخته و طی چه مراحل تاریخی به صورت کنونی درآمد؟ در این گزارش مروری بر تاریخ ساخت حرم مطهر امام رضا(ع) در مشهد مقدس داریم.
محل دفن امام(ع) و شکل گیری شهر مشهد
مشهد در ابتدا روستای کوچکی در حاشیه طوس بود. این مکان با دفن "هارون الرشید" (پدر مامون) در آن مهم شده و به بقعه هارونیه شهرت یافت. پس از دفن هارون، به دستور مأمون آرامگاهی به سبک معماری خراسانی در اطراف قبر ساخته می شود.
پس از شهادت امام در طوس، پیکر او را در همین بقعه به خاک سپردند و نام آنجا به "مشهدالرضا" تغییر کرد. مشهور است که تا زمان قدرت گیری حکومت سربداران، قبر هارون الرشید در پایین قبر امام قابل رؤیت بود، اما سربداران صورت قبر هارون را محو کردند.
سرگذشت مقبره و بارگاه مقدس از سامانیان تا صفویان
بقعه مطهر امام رضا(ع) در دوران سامانیان، آل بویه و غزنویان بارها مورد تعمیر و افزودن تزیینات قرار گرفت. با این حال، نخستین گنبد بر روی حرم امام رضا در دوران حکومت "سلطان سنجر سلجوقی" بر فراز قبر ایشان نصب شد. جنس این گنبد از کاشی و دارای مقرنس های آیینه کاری شده بود که تا به امروز هم به جا مانده است.
"سلطان محمد خوارزمشاه" نیز از کسانی بود که حرم را با مرغوب ترین کاشی های آن زمان تزیین کرد و دستور داد دو محراب به حرم اضافه کنند.
طبق اسناد به جا مانده از مورخان دوره های مختلف، حرم امام رضا (ع) از معدود بناهایی بود که در حمله مغولان به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار