اردوغان به سعودی ها: در آینه خودتان را ببینید!

برترینها پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰
رئیس جمهور ترکیه با حمله شدید اللحن علیه عربستان، گفت که ریاض به جای انتقاد از ترکیه، بببیند که یمن را به چه روزی انداخته است.

خبرگزاری فارس: «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز (پنجشنبه) در سخنانی در مقر حزب عدالت و توسعه به عملیات نظامی در شمال سوریه پرداخت و مدعی شد که ترکیه مصمم به مبارزه با «تروریسم» است.
به نوشته آناتولی، او گفت: «ترکیه برای از بین بردن تهدیدات اقدام کرده است؛ بسیاری از تهدیدات داخلی و خارجی ترکیه را در بر گرفته است؛ از تلاش برای کودتا تا حملاتی که از خارج مرزها صورت می گیرد».
اردوغان بدون اشاره به طرف خاصی، افزود: «آنها اقدام به ایجاد داعش در نزدیکی مرز ترکیه کردند و سپس گروهک های YPG را ایجاد کردند... آنها به تروریست ها سلاح و تجهیزات دادند و گمان می کردند که ترکیه برای مبارزه با تروریسم به سخن دیگران گوش می دهد.»
او با انتقاد صریح از کشورهایی که عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه را محکوم کرده اند، دولت عربستان سعودی را به باد انتقاد گرفت و گفت: «عربستان سعودی به جای انتقاد از ترکیه خود را در آیینه ببیند؛ چه کسی یمن را به این روز انداخته و هزاران نفر را در این کشور کشته است؟»
اردوغان به دولت مصر نیز اشاره کرده و گفت که رئیس جمهور مصر به هیچ وجه حق سخن گفتن در این باره را ندارد؛ چرا که به گفته اردوغان او دموکراسی را در کشورش کشته است.
او با بیان اینکه کشورهای اروپایی عامل صدور داعش به ترکیه بودند؛ افزود: «اگر اتحادیه اروپا همچنان عملیات نظامی ما را استعمارگرانه بداند؛ اقدام ما چندان دشوار نیست و ما مسیر ورود ۳.۶ میلیون پناهنده به کشورهای اروپایی را باز می کنیم.»
اردوغان گفت که ترکیه در حال مبارزه با تروریسم هایی است که یکی از اعضای ناتو را هدف قرار داده اند و اعضای ناتو نباید در قبال حملات این تروریست ها سکوت کنند. او ...

سرخط اخبار