نصف ظرفیت CNG کشور خالی است

مشرق نیوز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۹
هم اکنون ظرفیت عرضه روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب سوخت CNG در سراسر کشور وجود دارد اما به طور متوسط روزانه ۲۰ میلیون و ۹۰۰ هزار مترمکعب CNG در سبد سوخت حمل ونقل ایران مصرف می شود.

به گزارش مشرق، درحالی که ۱۲ سال پیش روزانه ۳ میلیون مترمکعب سوخت CNG در سبد سوخت حمل و نقل کشور مصرف می شد، این رقم اکنون به بیش از ۲۰ میلیون مترمکعب رسیده است.
شمار جایگاه های عرضه سوخت CNG در کشور به مرز ۲۵۰۰ باب رسیده و هم اکنون ظرفیت عرضه روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب سوخت CNG در سراسر کشور وجود دارد اما به طور متوسط روزانه ۲۰ میلیون و ۹۰۰ هزار مترمکعب CNG در سبد سوخت حمل ونقل ایران مصرف می شود.
شهرام رضایی مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در این خصوص گفت: هم اکنون جایگاه های عرضه CNG در همه نقاط کشور توسعه یافته اند و ۵۰ درصد ظرفیت مازاد برای پذیرش مشتری در این بخش نیز وجود دارد.
وی با بیان اینکه یکی از راه حل های موثر برای تنوع بخشی به سبد سوخت خودروها، استفاده بیشتر از سوخت پاک CNG است، افزود: عمده چالش های این صنعت در کشور، تولیدنشدن خودروهایی با پیمایش بالا، تولید نشدن خودروهای پایه گازسوز استاندارد که ظرفیت حجم زیادی به باک اختصاص نیابد، نبود قیمت قابل مقایسه و رقابتی در مقایسه با دیگر سوخت هاست که البته وزارت نفت در این زمینه مسوولیت خود را انجام داده است.
به گفته این مقام مسئول، توجه به موضوع بهینه سازی مصرف سوخت و تنوع بخشی به سبد سوخت برای برنامه ریزی های کلان دستگاه ها، لازمه حرکت در مسیر صحیح توزیع سوخت و توسعه است که البته هم اکنون سازمان حفاظت محیط زیست، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و پژوهشگاه صنعت نفت در این زمینه کار می کنند.
با مصرف متوسط روزانه ۲۰ میلیون و ۹۰۰ هزار مترمکعب CNG توسط ناوگان ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار خودروی دوگانه سوز کشور، عملاً نزدیک به ۲۱ میلیون لیتر بنزین در بخش حمل و ...