چند روز پیش بود که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در پیامی توئیتری پایان معافیت تحریم ها برای همکاری در پروژه های مرتبط با برجام را اعلام کرد.

به نظر می رسد هدف اصلی ایالات متحده آمریکا از این اقدام به پایان رساندن توافق هسته ای تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری 2020 است. واشنگتن به دنبال آن است تا در صورت عدم انتخاب مجدد دونالد ترامپ نیز کار این توافق را یکسره کند. حادثه اخیر به قتل رسیدن «جرج فلوید» شهروند سیاه پوست آمریکایی به دست پلیس و تظاهرات معترضین مقداری شانس ترامپ را برای پیروزی کاهش داده است؛ موضوعی که سبب شده تا کاخ سفید بیش از پیش نگران آن باشد. دولت ترامپ هدف دیگری که دارد ممانعت از حفظ و تداوم برجام با احتمال روی کار آمدن یک رئیس جمهور دموکرات است. بدین معنا که مسیر به همان سمتی برود که خواسته ترامپ بود؛ یعنی امضای یک توافق جدید.
د موکرات ها با داشتن اکثریت کنگره و جمهوری خواهان با داشتن اکثریت سنا می توانند با لابی اسرائیل این موضوع را بیشتر کِش دهند تا تنش ها با ایران نیز متعاقبا افزایش یابد. اگر ترامپ نیز مجددا انتخاب شود فشارهای آمریکا بر اتحادیه اروپا و سپس روسیه و چین افزایش خواهد یافت تا بتواند خواسته هایش را بر آنان تحمیل کند. اگرچه روسیه و چین مخالفت خود را با عدم تمدید فعالیت های هسته ای ایران اعلام کردند، اما اگر قرار باشد جریمه و یا اقدامی تنبیهی از سوی آمریکا علیه این دو کشور اعمال شود به طور طبیعی و بر اساس تجربه به واشنگتن همراه خواهند شد.
این تحولات در حالی رخ می دهد که پنج نفتکش ایران به سمت آبهای ونزوئلا عزیمت کرده اند و علی رغم تهدیدها، ایالات متحده دست به اقدامی عملی نزده است. دلیل آن هم بروز بحران کرونا و شرایط بد اقتصادی در آمریکا است. کاخ سفید به خوبی می داند که در صورت هر گونه اقدام علیه نفتکش ها جمهوری اسلامی ایران بلافاصله ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری