آنکارا در تکاپوی جلب رضایت تهران برای ضربه به پ.ک.ک تا پژاک

دریافت خبر : شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۷:۳۵
آنکارا در تکاپوی جلب رضایت تهران برای ضربه به پ.ک.ک تا پژاک
به نوشته "اشپیگل"، ترکیه به دنبال سرکوب (پ ک ک) است و برای این کار به همکاری جمهوری اسلامی ایران نیازمند است. این نشریه آلمانی می پرسد ایران تا کجا به این اتحاد تاکتیکی تن می دهد؟

به گزارش پارسینه، نشریه آلمانی زبان "اشپیگل" در گزارشی به فشار ترکیه بر جمهوری اسلامی ایران برای حمله به حزب کارگران کردستان (پ ک ک) پرداخته است. در اینجا فراز هایی از گزارش اشپیگل در این باره را می خوانید.اشپیگل می نویسد که سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه، در پی سرکوب نهایی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) است و برای حمله ای سراسری به مبارزان کرد، روی همدستی ایران حساب می کند.
سویلو به خبرگزاری آناتولی گفته است: «به خواست خدا با ایران ائتلافی علیه پ ک ک تشکیل می دهیم. این آرزوی دیرین دولت ترکیه است.»سویلو از چهره های سرسخت حکومت ترکیه شناخته می شود، که هم مسئولیت دستگیری های گروهی پس از کودتای نافرجام ۲۰۱۶ را به عهده دارد و هم پی گرد شدید اعضا و هواداران پ ک ک را دنبال می کند.
رجب طیب اردوغان نیز پیش از این از عزم خود برای تشکیل ائتلافی از نیرو های ترکی و ایرانی برای سرکوب کرد های مسلح سخن گفته بود. ترکیه قصد دارد هم پایگاه های کرد ها را در کوهستان قندیل در شمال عراق درهم بکوبد و هم به مواضع پژاک در خاک ایران حمله کند. پژاک همدست پ ک ک شمرده می شود، که خود از سوی ترکیه و اتحادیه اروپا، تشکیلاتی تروریستی شناخته شده است.
به نوشته اشپیگل، از نظر اروپا، دو کشور ایران و ترکیه به جبهه های متفاوتی تعلق دارند. ترکیه عضو پیمان ناتو است، درحالیکه ایران دشمن آمریکا شناخته می شود.ایران و ترکیه هنوز در خاورمیانه دو رقیب به شمار می روند، اما نزدیکی اردوغان به حسن روحانی هر روز چشمگیرتر می شود. در پایان ۲۰۱۸ ترکیه و ایران پیمانی امنیتی امضا کردند که یکی از مفاد آن مبارزه با پ ک ک است.
اردوغان سرکوب کرد ها را از وظایف اصلی خود می داند. پارسال ...

[ مشاهده متن کامل آنکارا در تکاپوی جلب رضایت تهران برای ضربه به پ.ک.ک تا پژاک پارسینه ]