یک پژوهشگر ارشد مسائل منطقه ضمن تشریح آخرین وضعیت درگیری ها در قره باغ اظهار کرد: به نظر می رسد هر دو بازیگر یعنی آذربایجان و ارمنستان هنوز برای آتش بس اقناع نشده اند و هر کدام از طرفین از وضعیت موجود رضایت کامل ندارند.

فرزاد رمضانی بونش در گفت وگو با ایسنا، در خصوص آخرین تحولات قره باغ و این که مجددا آتش بس از سوی طرفین نقض شده است، گفت: طی یک ماهی که از درگیری در منطقه قره باغ می گذرد باید این مقطع را دوره نوینی از جنگ بین آذربایجان و ارمنستان بر سر مساله ی قره باغ دانست، در واقع این بحران بعد از دهه ۹۰ پرحجم ترین بحران بین دو کشور است.
وی تصریح کرد: در این شرایط آنچه مشخص است این که به نظر می رسد هم جمهوری آذربایجان و هم نیروهای ارمنستان و قره باغی از وضعیت موجود رضایت کامل ندارند. آذربایجان تصورش این بود که با حمایت دیپلماتیک و سیاسی ترکیه و تلاش های زیادی که انجام داده بتواند از نظر سرزمینی مناطق بیشتری را از دست نیروهای ارمنی آزاد کند و آنها را به آذربایجان برگرداند با توجه به این که موفقیت حداقلی به دست آورده معتقد است با وضعیت کنونی این توانایی وجود دارد که بخش های مهم تری را از دست نیروهای ارمنستان خارج کند.
این پژوهشگر ارشد منطقه همچنین بیان کرد: بنابراین در هرگونه مذاکره صلح آذربایجان از این اهرم استفاده می کند. اما از سوی دیگر به نظر می رسد در معادله آذربایجان و ارمنستان تعداد بازیگران منطقه ای به نفع ارمنستان باشد. در واقع طی یک ماه گذشته بخش های زیادی از جنوب منطقه قره باغ و همچنین بخش هایی از شمال به دست نیروهای آذربایجان افتاده و ظاهرا نیروهای ارمنی از این موضوع ناراضی هستند.
رمضانی بونش در ادامه اظهار کرد: معتقدم ظاهرا هر دو بازیگر یعنی جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای آتش بس هنوز اقناع نشده اند و برخی از بازیگران یا گروه هایی هستند که ممکن است همخوانی کامل با نیروهای باکو برای پذیرش آتش بس نداشته باشند به ویژه ترکیه که ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار