نشست بین نمایندگان دولت افغانستان و طالبان درحالی در قطر برگزار شد که در این نشست نماینده ترکمنستان ابراز امیدواری کرد: با برقرای صلح در افغانستان پروژه های اقتصادی «عشق آباد» از جمله اجرای خط تاپی در این کشور عملی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «رشید مرداف » وزیر امور خارجه ترکمنستان در گفت وگوهای بین الافغانی  که اخیرا در شهر «دوحه» با حضور کشورهای منطقه و برخی از نمایندگان کشورها و سازمانهای بین المللی، برگزار شد، اظهار داشت: «عشق آباد» آماده ارائه کمک برای حل و فصل مناقشات در افغانستان است.
وی ادامه داد: «عشق آباد» آماده میزبانی برگزاری گفت وگوهای سیاسی و همچنین کمک جهت همگرایی اقتصادی افغانستان از طریق طرح های زیربنایی خط لوله گاز «تاپی»، خط انتقال برق «ترکمنستان- افغانستان- پاکستان»، ارتباطات ریلی و ارائه کمک بشردوستانه است.
در تاریخ 12 سپتامبر در شهر «دوحه» پایتخت قطر مرحله اول گفت وگوهای دولت افغانستان با نمایندگان گروه «طالبان» برگزار شد و طرفین در پایان آن ابراز امیدواری کردند که یک قرارداد صلح آمیز بلندمدت امضا و اقدامات نظامی نسبت به یکدیگر را قطع کنند.
بر اساس گزارش وزارت امور خارجه ترکمنستان، در این گفت وگوها نمایندگان دفاتر سیاسی حدود 30 کشور از جمله ترکمنستان شرکت کردند.
در این نشست طرف ترکمنی عنوان کرد که «عشق آباد» خواستار توسعه طرح های زیربنایی مانند ساخت خط لوله گاز «تاپی» (ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند) است.
ضمن این که ساخت و ساز آن باید خیلی وقت پیش به اتمام می رسید، این طرح با نام خط لوله گاز « ترانس افغان» از سال 1992 میلادی مد نظر دو کشور بوده است اما علت طول کشیدن این طرح وضعیت بی ثبات در افغانستان است.
امروز امیدی پیدا شده که «کابل» و «طالبان» بتوانند به توافق برسند و ساخت یک زندگی صلح آمیز در افغانستان را آغاز کنند آن وقت گاز ترکمنستان برای توسعه اقتصاد افغانستان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار