اجرای پرونده الکترونیک سلامت، پایانی بر خطاهای ناشی از ناخوانا بودن خط پزشکان

شبستان پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۳
نماینده مردم در مجلس دهم، ضمن تشریح مشکلات ناشی از تجویز سنتی دارو توسط پزشکان اجرای پرونده الکترونیک سلامت را پایانی بر بروز خطای ناشی از ناخوانا بودن خط پزشکان و روشی کارآمد برای حفظ محیط زیست دانست.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از خانه ملت، رسول خضری با بیان اینکه بدخط بودن نسخه های پزشکان یکی از علل مرگ و میر بیماران است، گفت: سالیانه تعداد زیادی از بیماران به دلیل ناخوانا بودن نسخه های پزشکی و بد خط بودن آنها با مشکلات جدی مواجه می شوند، کما اینکه برخی از آنها دچار مسمومیت دارویی شده و برخی از این نسخه ها نیز به دلیل تجویز اشتباه به مرگ بیمار منتهی می شوند.
قلم خوردگی نسخه ها می تواند به مشکلات جبران ناپذیری منتهی شود
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی ، ادامه داد: قلم خوردگی نسخه ها می تواند به مشکلات جبران ناپذیری منتهی شود، کما اینکه مترینازول قرصی است که برای تیروئید سمی استفاده می شود، مترونیدازول هم برای عفونت های روده تجویز می شود و این در حالی است که در بسیاری مواقع در نسخه ها این دو با هم اشتباه می شوند و شاید برای بیش از صد مورد داروها این نوع مشابهت ها وجود دارد.
نسخه نویسی با خودکار در دنیا از بین رفته است
وی تصریح کرد: هم اکنون نسخه نویسی با خودکار در دنیا از بین رفته است، به ویژه در کشورهای توسعه یافته سالهاست که از طریق انتخاب کد که بیانگر یک داروی خاص بوده و تایپ توسط پزشکان دارو تجویز می شود و داروخانه نیز با مراجعه به کد مورد نظر دارو را عرضه می کند، بنابراین این روش احتمال بروز خطا در عرضه دارو به بیماران را به صفر می رساند.
خضری خاطرنشان کرد: اجرای این روش یکی از راه های کاهش مصرف کاغذ نیز بوده که به طور قطع اقدامی در جهت کاهش مشکلات زیست محیطی بوده، آن هم در شرایطی که قیمت کاغذ چندین برابر شده است.
این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: یکی از اهداف ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار