بانک مرکزی در گزارشی با اشاره به کاهش رشد منفی تولید در صنایع بورسی از منفی 3.3 درصد به صفر در خرداد ماه امسال، اعلام کرد: نگرانی تعمیق رکود کاهش یافته و به نظر می رسد اقتصاد در مسیر بهبود عملکرد بخش حقیقی قرار گرفته است

به گزارش فارس، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب جدید سیاست گذاری پولی مبتنی بر عملیات بازار باز در راستای کنترل تورم و دستیابی به هدف تورمی در نظر دارد به صورت دوره ای و منظم تحولات و اقدامات انجام گرفته در این راستا را به اطلاع عموم برساند.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی متن این اطلاعیه به شرح زیر است:
«بسم الله الرحمن الرحیم»
در چهار ماهه اول سال جاری، فشار تحریم های اعمال شده بر اقتصاد کشور کماکان ادامه یافت. علیرغم فشارهای وارده در دو سال گذشته، اقتصاد غیرنفتی کشور در سال گذشته روند رشد مناسبی را طی کرد. اگرچه در ماه های پایانی و تحت تاثیر شیوع ویروس کووید 19 از این رشد کاسته شد، ولی در سال 1398 رشد بخش غیرنفتی به سطح 1.1 درصد رسید.
شیوع ویروس کووید 19 به مثابه شوک منفی عرضه و تقاضای کل به صورت همزمان در اقتصاد عمل کرد. در این راستا، بانک مرکزی تلاش کرد تا با درک شرایط فعالیت های اقتصادی و اتخاذ رویکرد تسهیل گرانه پولی و اعتباری، آسیب های وارده به اقتصاد را مهار کند. از طرف دیگر، شرایط به وجود آمده بودجه دولت را نیز تحت تاثیر قرار داد و باعث تشدید کسری بودجه شد. در پی استفاده دولت از تنخواه گردان خزانه و بخشی از منابع صندوق توسعه ملی بابت هزینه های کرونا و نیز سیاست های اعتباری تسهیل گرانه مبتنی بر بهره گیری از منابع آزاد شده از محل کاهش سپرده قانونی بانک ها نزد بانک مرکزی و تلفیق آن با منابع بانک ها جهت اعطای وام ضروری به سرپرستان خانوارهای یارانه بگیر و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا ، پایه پولی در سه ماهه اول سال جاری نسبت به پایان سال به میزان 8.6 درصد رشد یافت.
در این مدت، رشد نقدینگی معادل 7.5 ...

سرخط اخبار