محققان یکی از شرکت های دانش بنیان علاوه بر آنکه موفق به بازطراحی موتور توربین بخار با توان ۳ مگاوات شدند، به راهکاری برای افزایش بازده کمپرسورهای وارداتی که به دلیل مقاوم بودن شرایط آب و هوایی و ترکیبات گازی، با راندمان ۴۰ درصدی کار می کنند، دست یافتند و به گفته آنها با این دانش فنی می توان بازده این تجهیزات را تا ۷۰ درصد ارتقا داد.

دکتر صادق صالحی، مجری طرح و قائم مقام این شرکت دانش بنیان در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را در زمینه ارائه خدمات مهندسی معکوس، قطعه سازی و تعمیر و اورهال تجهیزات دوار مانند توربین های بخار و گاز و کمپرسورها و پمپ ها آغاز کرده است، گفت: در حال حاضر ما به عنوان پیمانکار شرکت نفت و اکثر پالایشگاه های کشور و نیروگاه های تا ۵۰ گیگابات به فعالیت های خود ادامه می دهیم، ضمن آنکه موفق به بازطراحی و ساخت موتور توربین بخار با توان سه مگاوات شده ایم.
وی با بیان اینکه این خدمات منجر به دریافت عنوان "دانش بنیان گرید ۱" برای این شرکت شد، اظهار کرد: وجه تمایز ما با سایر شرکت های همکار، دپارتمان طراحی و تحقیق و توسعه است. این بخش چون از دل دانشگاه برآمده است؛ از این رو فعالیت های ما در لبه مرزهای دانش قرار دارد.
صالحی با اشاره به دستاوردهای فناورانه این شرکت، با بیان اینکه ما تاکنون به ساخت یک توربین کامل نائل نشدیم، ادامه داد: ما توانستیم به دانش فنی ساخت اجزای دوار توربین ها (اجزایی که در توربین ها می چرخند) دست یابیم. این قطعات دارای فناوری پیشرفته ای است، ضمن آنکه ما بر روی ساخت قطعات ثابت نیز وارد شدیم، ولی بیشتر تمرکز ما بر روی اجزای دوار است.
این محقق اجزای دوار را شامل روتور توربین ها دانست و یادآور شد: روتور مجموعه ای از "شفت"، "دیسک"، "پره" و "شرود" می شود. طول موتور این توربین، ۱۸۲۰میلی متر و قطر بزرگ آن حدود ۷۰۰ میلی متر است و از ۱۴۴۲ پره که همگی در این شرکت ساخته شده اند، تشکیل شده است.
به گفته وی شفت و دیسک این روتور به صورت یکپارچه، ریخته گری و فورج شده است که به لحاظ فرآیند ساخت، یک فرآیند پیشرو ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار