ماجرای بازداشت مهندس ایرانی در فرانسه به کجا رسید؟

اعتماد آنلاین شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۵

اعتمادآنلاین| دادگاهی در شهر مارسی فرانسه روز پنجشنبه، دوم خرداد، با استرداد یک مهندس ایرانی به آمریکا موافقت کرد.
جلال روح الله نژاد مهندسی ایرانی تبار است که به نقض تحریم های آمریکا در مورد ممنوعیت صادرات تکنولوژی آمریکایی برای اهداف نظامی به ایران متهم شده است.
روح الله نژاد روز دوم فوریه با پروازی از مسکو که از تهران برخاسته بود وارد فرودگاه شهر نیس فرانسه شد و به موجب قرار بازداشتی که پیشتر از سوی مقامات قضایی آمریکا صادر شده بود، برای استرداد بازداشت شد.
دو قاضی فدرال در ایالت کارولینای جنوبی این مهندس ایرانی را به تلاش برای خرید سیستم های مایکروویوهای صنعتی و سامانه های ضدپهپاد برای ارسال به ایران متهم کرده اند.
مقامات قضایی آمریکا مدعی اند سیستم های صنعتی یادشده به راحتی قابلیت تغییر کاربری و تبدیل شدن به سلاح های تخریبی بسیار هدفمند را دارد.
خبرگزاری فرانسه در گزارش خود آورده آقای روح الله نژاد این ماموریت را از جانب شرکت ایرانی رایان رشد افزار، مجموعه ای مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب در ایران، انجام داده است.
مرکز غیردولتی ساماندهی پهپادهای غیرنظامی کشور به همراه شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه هوافضا و پهپاد، استرداد یک مهندس ایرانی بازداشت شده به آمریکا توسط دادگاه فرانسوی را در بیانیه ای محکوم کردند.
طبق بیانیه این مرکز، سیستمی که این مهندس ایرانی به واردات آن متهم شده سیستمی «غیرنظامی» است که «مشمول تحریم نیست.»

سرخط اخبار