فلسفه ویلموتس؛ بیخ گلوی حریف را بگیر!

آی اسپورت پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰:۴۸

آی اسپورت- انتخاب جانشین کی روش جدی ترین چالش مهدی تاج به عنوان رییس فدراسیون بود. گزینه های جانشین، به محض پایان مسابقه ایران - ژاپن، به صف شدند. مازیار ناظمی با رمز طلوع می کنیم، مربیان جهان را به خط کرد؛ زیدان، مورینیو، کلینزمن، رنار و بلان.
تا ۱۱۳ روز بعد که مارک ویلموتس راهی ایران شد! مربی ۵۰ ساله بلژیکی با ۱۴ سال تجربه مربیگری در شالکه، سنت ترویدن، بلژیک و ساحل عاج. ویلموتس اسمی متوسط در اروپا، با کارنامه ای نه چندان درخشان اما بالاتر از سطح فوتبال ایران است. او می گوید: «به عقب برنمی گردم و نگاهم به آینده است. اعتقاد دارم تجربه خریدنی نیست و باید برای آن جنگید!» در فهرست مازیار ناظمی، جای ویلموتس ته صف هم نبود اما شرایط سنی و سابقه کارش با ستاره های جوان بلژیک نقطه قوت این انتخاب ناگهانی است، گرچه ناکامی بلژیک پرستاره در یورو ۲۰۱۶، تصور مأموریت ناتمامش با ساحل عاج و جاماندن از جام جهانی روسیه ترسناک است! بعد از جام جهانی برزیل، انتقاد رسانه های بلژیکی از ویلموتس بالا گرفت؛ بلژیک در یک چهارم با تنها موقعیت گل آرژانتین یک - صفر باخته بود و منتقدان از فرصت ۸۲ دقیقه ای از دست رفته شکایت داشتند. این شروع اصطکاک ویلموتس با رسانه ها شد! «خیلی ساده بگم. چهار تا بازی رو پشت هم بردیم و سیستم تیم مان فوق العاده بود. بعدش به آرژانتین باختیم اما همین خودش یه موفقیت هر چند کم توی تورنمنت بود؛ پس همه چی رو نمی شه زیر سوال برد»، اینها را ویلموتس در جواب انتقادها می گوید! 
ویلموتس جنگ رسانه ای را بلد است؛ «من یه فلسفه دارم؛ فتح و پیروزی و گرفتن بیخ گلوی حریف اما با ساختار برنامه ریزی شده!» با همین فلسفه، از بزنگاه رسانه ای ...