اعتمادآنلاین| قیمت لحظه ای طلا که دیروز حوالی 2058 دلار به ازای هر اونس نوسان می کرد، در هفته گذشته بیش از 4 درصد افزایش یافت و خود را برای نهمین هفته متوالی رشد آماده می کند؛ روندی که طولانی ترین دوره افزایش قیمت متوالی هفتگی این فلز از سال 2006 محسوب می شود.
در حالیکه هنوز در مورد رسیدن طلا به 3 هزار دلار ابهاماتی وجود دارد، اقتصاددانان در سیتی بانک در یادداشتی اعلام کردند که به اعتقاد آنان طلا در سه ماهه جاری 2020 می تواند به 2100 دلار به ازای هر اونس رسیده و ظرف 6 تا 12 ماه آتی 2300 دلار را رد کند.
با این حال، آنان توضیح دادند که افزایش قیمت طلا برخلاف تصور برخی افراد، هشداردهنده «انفجار تورم» نیست.
این اقتصاددانان تحت هدایت «کاترین مَن» معتقدند: تئوری پولی تورم با تئوری های خرد بازار کار و بازار تولید جایگزین شده و پیش بینی بازار از ریسک تورمی پایین است بنابراین طلا هشداری مبنی بر افزایش تورم نیست.
صعود طلا علاوه بر این نشانه این نیست که دلار به عنوان «ذخیره ارزی پیشتاز در سطح جهان» قدرت خود را از دست می دهد.
این اقتصاددانان می گویند که اگرچه برخی مدعی هستند که افزایش قیمت طلا بدنبال کاهش ارزش دلار رخ داده است، اما «هیچ ارز یا هیچ کشوری آمادگی و یا تمایلی برای پذیرفتن نقش دلار را ندارد.»
در واقع، تأمین دلار توسط فدرال رزرو برای کشورها از طریق سوآپ ارزی، موضع اسکناس سبز آمریکا را به عنوان ارز ذخیره جهان تحکیم کرده است.
در ادامه یادداشت سیتی بانک آمده است: حتی اگر دلار در حال حاضر از حیث ارزش نسبت به دلار کم ارزش تر باشد، ارزهای دیگر نیز همین وضعیت را دارند و این یعنی امتیاز و برتری فاحش دلار نسبت به باقی ارزها ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار