عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران گفت: برای واردات کنجاله سویا از ابتدای سال جاری تا ۱۲ مهرماه حدود ۴۶۰ میلیون دلار ارز تامین شده است.

- اخبار اقتصادی -
به گزارش خبرگزاری تسنیم محمد مهدی نهاوندی عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران اظهار داشت: تامین 150 میلیون دلار از این رقم در بازه زمانی 15 شهریورماه تا 12 مهر ماه صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: تاخیر در تامین ارز مورد نیاز از یک سو و تخصیص ارز های غیر قابل انتقال برای واردات کنجاله سویا از سوی دیگر باعث از دست رفتن فرصت خرید به موقع این نهاده شده و واردکنندگان را با افزایش چشم گیر قیمت های جهانی مواجه کرده است.
عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران تصریح کرد: هر چند بخشی از ارزهای مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی از سوی بانک مرکزی تامین شده، اما مساله اساسی این است که با زمان بر بودن جابجایی ارز به ویژه ارزهای نامرغوب و تحمیل هزینه بعضا 10 درصدی برای نقل و انتقال چنین ارزهایی نمی توان انتظار داشت که مشکلات قیمت و کمبود کنجاله سویا در بازار به سرعت برطرف شود.
نهاوندی ادامه داد: اغلب ارزهای تخصیص یافته برای واردات کالا یا قابلیت جابجایی ندارد و یا در صورت جابجایی این پروسه چندین ماه زمان بر خواهد بود به همین دلیل در کوتاه مدت نمی توان انتظار داشت که مشکل کمبود کنجاله سویا در بازار داخلی بر طرف شود. 
عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران تصریح کرد: نرخ خرید نهاده های دامی باید به تائید کارگروه ارزی برسد، اما افزایش چشمگیر قیمت های جهانی کنجاله سویا موجب شده تا برای واردکنندگان امکان خرید این محصول با نرخ هایی که قبلا به تائید کارگروه ارزی رسیده است، مهیا نباشد.
آموزش های بخش کشاورزی یک پارچه شد/ جدول دوره های آموزشی استانها ...

سرخط اخبار