چهل و پنجمین اجلاس سران کشورهای "جی ـ ۷ "در سایه اختلافات برگزار می شود

ایرنا شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲:۱۳
تهران - ایرنا- چهل وپنجمین اجلاس سران کشورهای گروه "جی ۷ " روز شنبه در حالی که اختلافات بر سر مسایل جهانی از جمله برجام بر آن سایه افکنده است، در شهر ساحلی "بیاریتز " واقع در جنوب غربی فرانسه گشایش می یابد.

براساس گزارش های منتشر شده محور اصلی این اجلاس که رهبران ایالات متحد آمریکا، فرانسه، آلمان ، انگلستان ، ایتالیا، کانادا و ژاپن در آن حضور دارند، مبارزه با عدم تساوی عنوان شده است.
در اجلاس گروه جی که قرار است با ضیافت شام امائول مکرون رییس جمهوری فرانسه رسما شروع شود، انتظار می رود مسایل دیگری از جمله تغییرات اقلیمی ، امنیت، خشونت علیه زنان و تساوی جنسی مورد بحث قرار گیرد.
قرار است در این اجلاس سایر موضوعات مهم جهانی از جمله مساله هسته ای ایران، بحران های اوکراین و سوریه، طرح خروج انگلیس از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت و نیز مساله گسترش آتش سوزی ها در جنگل های آمازون نیز مورد گفت وگو قرار گیرد.
گفته می شود از مهم ترین عوامل مورد اختلاف نشست رهبران گروه جی ۷، دیدگاه متفاوت مکرون و ترامپ رییسان جمهوری فرانسه و آمریکا در قبال برجام است و پیش بینی می شود در این نشست به اوج خود برسد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، انتظار می رود مکرون از دونالد ترامپ بخواهد برای حفظ برجام درباره تحریم فروش نفت ایران تجدیدنظر کرده و یا دست کم دستور کاهش تحریم ها را صادر کند.
از دیگر مواردی که احتمال می رود در این نشست، بین مکرون و ترامپ ایجاد تنش کند، مساله مالیات بر درآمد شرکت های بزرگ اینترنتی از جمله گوگل و آمازون در فرانسه است.
براساس برنامه های اعلام شده رهبران حاضر در نشست گروه جی هفت، در دومین روز اجلاس در نشست هایی تحت عنوان " تعیین تاریخ در زمینه امنیت بین المللی و تجارت و اقتصاد جهانی " ، " مبارزه با عدم تساوی " و " شراکت کشورهای گروه جی ۷ با افریقا " شرکت می کنند و در سومین روز اجلاس نیز قرار است نشست هایی تحت عنوان " اقلیم ، تنوع ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار