نخل گردانی روستای فدافن آیینی با دو قرن قدمت

ایسنا پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۹
یکی از سنت های اصیل شهرستان کاشمر اجرای آیین نخل گردانی و دسته بنی اسد با 200 سال قدمت است که توسط اهالی روستای فدافن از توابع بخش مرکزی اجرا می شود.

به گزارش ایسنا، آیین نخل گردانی که برابر اسناد باقی مانده در کاشمر حداقل سابقه ای بیش از دو قرن دارد اکنون فقط در روستای فدافن و در بعدازظهر دوازدهم محرم برگزار می شود.
این آیین دارای شهرت خاصی است و در سال 1391 به شماره 826 در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید و اکنون یکی از حزن انگیز ترین آیین های سوگواری است و علاوه بر این، آیین دیگری نیز با نام دسته بنی اسد اجرا می شود.
در همین خصوص رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر به ایسنا گفت: آیین نخل گردانی از جمله آیین هایی است که در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است.
رضا یوسفی افزود: به رغم این که همزمان با آیین نخل گردانی روستای فدافن مراسم دسته بنی اسد نیز انجام می شود اما فقط آیین نخل گردانی به ثبت رسیده و حتی در سال 96 از لوح ثبتی مراسم نیز رونمایی شد و اکنون از ارزش خاصی برخوردار است.
وی بیان کرد: این مراسم دوازدهم محرم، همراه با مراسم خاص و باشکوهی از محل روستا آغاز و تا امامزاده سید مرتضی در شهر کاشمر ادامه دارد، این مراسم در حالی به روایت مردم فدافن عمری 200 ساله دارد که تا اوایل قرن معاصر فقط در روستا برگزار می شد اما پس از آن در کاشمر هم این مراسم اجرا می شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر اظهار کرد: هرچند در برخی مناطق نخل را برروی ماشین می گذارند و حرکت می دهند اما در این روستا نخل برروی دوش حدود 30 نفر از اهالی قرار می گیرد.
وی با بیان این که امروزه میراث فرهنگی لایه های ناملموسی را برای حفظ فرهنگ ها و معرفی جاذبه هایی که در جنس ناملموس جوامع وجود دارد استخراج می کند، گفت: باید بتوانیم از این آیین های مذهبی برای ...

سرخط اخبار