پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق شد اختراع خود را که در زمینه تولید واکسن پپتیدی چندگانه علیه ویروس HTLV-1 است در اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا USPTO به ثبت بین المللی برساند.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از وب دا، مونا کبیری اظهار کرد: تاکنون هیچ واکسن مؤثری علیه ویروس HTLV-1 تولید نشده است و ما توانستیم برای اولین بار با استفاده از تمامی اپی توپ های ایمنی زای ویروس HTLV-1، فرمولاسیون واکسن پپتیدی چندگانه را به صورت نوترکیب طراحی و تولید نماییم و از طرفی با انکپسولاسیون آن درون نانوکریرهای پلیمری و به کارگیری نانوادجوانت های سنتزی، میزان ایمنی زایی و کارایی فرمولاسیون پروتئینی تخلیص شده را افزایش دهیم.
این پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: با ارزیابی میزان آنتی بادی ها و سایتوکاین های تولید شده در مدل حیوانی مشخص شد که واکسن پپتیدی چندگانه میزان پاسخ های ایمنی زای بسیار بیشتری نسبت به فرمولاسیون های پپتیدی متشکل از یک یا دو اپی توپ ویروسی تولید می کند.
وی با بیان اینکه ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی تیپ 1 HTLV-1 رترویروسی است که سلول های T انسانی را درگیر می کند و باعث ایجاد طیف وسیعی از بیماری ها در انسان می شود افزود: از شایع ترین بیماری های ایجاد شده توسط این ویروس در انسان می توان به لوکمی لنفومای سلول T بالغین(ATL) و پاراپارزی اسپاستیک تروپیکال گرمسیری(TSP) اشاره کرد، شیوع این ویروس در مناطق اندمیک از قبیل ایران بالا است و راه های انتقال آن مانند ویروس HIV است.
کبیری یادآور شد: این ثبت اختراع، حاصل تلاش های تیم تحقیقاتی، به ویژه راهنمایی های آقای دکتر مجتبی سنکیان بوده است که در ماه دسامبر سال 2017 میلادی در اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO) فایل شد و در ماه آپریل سال 2018 میلادی به چاپ رسید. در نهایت نیز به صورت US Patent گرنت شده در ماه سپتامبر سال ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار