نگاهی به پرونده ۶ کودک مجرمی که در آستانه اعدام هستند

دریافت خبر : سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۹:۲۸
نگاهی به پرونده ۶ کودک  مجرمی که در آستانه اعدام هستند
ساعت24 -۶ کودک مجرم در آستانه اعدام؛ کودکانی که زیر ۱۸ سال مرتکب قتل شده اند و حالا بدون آنکه کودکی کرده باشند، واژه سنگین «قاتل» را کنار اسمشان به دوش می کشند.

افرادی که حکم قصاص می گیرند و اعدام می شوند به این امید که دیگر نه کسی کشته شود، نه به کسی تجاوز شود و نه هزار نوع آسیب دیگری که ممکن است جان کسی را بگیرد. اعدام اما راه حل بوده؟ آسیب ها را کم کرده؟ جلوی قتل و تجاوز را گرفته است؟ بیش از یک سال گذشته زمانی که امیرحسین، قاتل ستایش قریشی اعدام شد، مادر ستایش گفت وقتی شنیدم امیرحسین اعدام شده همان حالی را داشتم که فهمیدم دخترم به قتل رسیده. اگر زمان به عقب برمی گشت می بخشیدم و نمی گذاشتم امیرحسین اعدام شود. در واقع وقتی این مسئله جا بیفتد که اعدام هیچ چیزی را درست نخواهد کرد، می شود امیدوار بود به ریشه یابی وقایعی که رخ می دهند. غیر از این باید هر سال شاهد اعدام تعداد زیادی قاتل و .. باشیم که روز به روز هم زیادتر می شوند و در این بین خوش شانس هایشان شاید به دست ان جی اوها و خیریه هایی بیفتند که برای آزادی شان پول دیه جمع می کنند.
در ادامه خلاصه ای از وضعیت ۶ کودک مجرم در آستانه اعدام و یک کودک رهاشده از اعدام را می بینید:
سجاد سنجری
ماجرا به سال ۹۰ برمی گردد؛ زمانی که سجاد تنها ۱۵ سال داشته و در یک درگیری، نوجوانی هم سن و سال خودش را به قتل می رساند. نزاعی بین دو کودک که منجر به کشته شدن یکی از طرفین می شود و سجاد قاتل می شود. پرونده سجاد را جمعیت امام علی پیگیری می کند و خانواده مقتول هم بعد از مدتی می پذیرند که دیه را بگیرند و رضایت دهند. رقم دیه هم با کمک های مردمی جمع می شود اما خانواده مقتول منصرف می شوند و می گویند سجاد باید اعدام شود. از طرفی دیگر با پیگیری های انجمن حمایت از حقوق کودکان قرار شده وجه المصالحه زمینی باشد و به خانواده مقتول داده شود تا رضایت دهند اما ...

[ مشاهده متن کامل نگاهی به پرونده ۶ کودک مجرمی که در آستانه اعدام هستند ساعت 24 ]