جزئیات واردات کالا های اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی

شعار سال پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۳
فروردین سال ۹۷، ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی با تغییر سیاست ارزی دولت به جریان اقتصادی کشور وارد شد.تمامی کالا ها در این زمان با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد شد، اما خبری از کالا های دریافت کننده این ارز در بازار نبود و قیمت ها مطابق دلار بازار آزاد به دست مردم می رسید. جالب است که پس از اختصاص یافتن ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کالا، قیمت بسیاری از اقلام افزایش یافت، به طور مثال گوشت با قیمت ۱۲۰ هزار تومان در بازار عرضه شد که با قیمت مصوب به دست مصرف کننده نمی رسید.

شعار سال: فروردین سال ۹۷، ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی با تغییر سیاست ارزی دولت به جریان اقتصادی وارد کشور شد؛ در آن زمان لیست برخی از کالاهای اساسی مانند حبوبات، چای، کره، گوشت قرمز، گندم، روغن و ... اعلام شد که با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد می شوند، نرخ هر دلار برای این گروه کالا ها ۳ هزار و ۸۰۰ تومان می شود.
تمامی کالا ها در این زمان با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد شد، اما خبری از کالا های دریافت کننده این ارز در بازار نبود و قیمت ها مطابق دلار بازار آزاد به دست مردم می رسید. جالب است که پس از اختصاص یافتن ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کالا، قیمت بسیاری از اقلام افزایش یافت، به طور مثال گوشت با قیمت ۱۲۰ هزار تومان در بازار عرضه شد که با قیمت مصوب به دست مصرف کننده نمی رسید.
پس از مدتی کارشناسان دست به اعتراض زدند چرا که در این بین بسیاری از منابع هدر می رفت و در این بین سودجویان بهره های زیادی برند، اما پس از آن دولت به تدریج دست به حذف برخی کالا ها از دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی زد و به کالا های اساسی محدود شد.
رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت چندی پیش گفت: اگر کالایی ارز دولتی می گیرد باید مطمئن شویم حتماً با قیمت مصوب به دست مصرف کننده واقعی می رسد و برای دیگر کالا ها نیز ضوابطی وجود دارد که بر اساس آن، کل زنجیره را کنترل می کنیم تا با قیمتی معقول در اختیار مردم قرار گیرد.
او گفت: باید مطمئن شویم گوشتی که با ارز ۴هزار و ۲۰۰ تومانی وارد می کنیم، حتماً به دست مصرف کننده می رسد لذا فرایند توزیع را تغییر دادیم و اکنون این گوشت از طریق تعاونی ها، اتحادیه ها و ... توزیع می شود.
ماجرایی که اواخر اردیبهشت امسال به دنبال ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار