وزیر بهداشت: در دندانپزشکی نیازمند تحول بنیادین هستیم

پانا پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۴

تهران (پانا) - وزیر بهداشت سلامت دهان در کشور را غریب دانست و بر تحول بنیادین در دندانپزشکی کشور تاکید کرد.
به گزارش ایسنا، سعید نمکی در مراسم گردهمایی دانشجویان استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی، گفت: ما در دندانپزشکی بیشتر از پزشکی مشکل داریم. آموزش دندانپزشکی چندان جامعه محور نیست و بیشتر officebase است. تا وقتی دندانپزشک از مطب جدا نشود و به بطن مردم نرود این دندانپزشکی خاصیتی ندارد. سلامت دهان در این کشور غریب است. ما برای بهداشت دهان و دندان کشور دندانپزشک تربیت می کنیم. در دندانپزشکی نیازمند تحول بنیادین هستیم.
او با اشاره به اینکه نسبت تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی با دیگر دانشجویان متناسب نیست، گفت: نه می توانیم جلوی رشد نخبگان برای ادامه تحصیل را بگیریم و نه برای این تعداد از دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی کاری کردیم. ما در حال بازنگری در این امر هستیم.
نمکی افزود: ما در وزارت بهداشت در این راستا حرکت می کنیم که برای استخدام اولویت با دانشجویان نخبه باشد. باید پول ۵ کارمند کم خاصیت را به یک نخبه بدهیم تا شاید خروجی خوبی داشته باشد. اگر این تحول به وجود نیاید نظام اجرایی به بن بست می رسد.
وزیر بهداشت با اشاره به لزوم کاربردی بودن پایان نامه ها گفت: در همه جای دنیا وقتی از منابع ملی برای کارهای تحقیقاتی استفاده می کنند حاصل کار تحقیقاتی حتماً باید یک محصول برای کشور باشد. چه تعدادی از پایان نامه ها به پتنت تبدیل می شوند. نباید پایان نامه ها فقط ارزبری داشته و بدون کاربرد باشند. پایان نامه ها حتماً باید منجر به شکل گیری شرکت های دانش بنیان شوند. وزارت بهداشت و دانشگاه ها باید اولویت های پژوهشی را پیدا کنند و از ...