تهران-ایرنا- "اگنس کالامارد" گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور قتل های فراقانونی ضمن ابراز تردید نسبت به عفو خانواده "جمال خاشقچی" روزنامه نگار مخالف سعودی گفت: فکر نمیکنم خانواده خاشقچی بتوانند برای عاملان جنایتی که اصول حقوق بین الملل را نقض کرده اند، درخواست بخشش کنند.

کالامارد شنبه شب در گفت وگو با شبکه خبری "الجزیره" قطر افزود:محاکمه عاملان قتل خاشقچی" با هدف تبرئه و مجازات نشدن آنان صورت گرفت.:در مسأله قتل خاشقچی از همان ابتدا در تحقیقاتی که در ترکیه آغاز شد مشخص بود که عربستان به دنبال آن است که آثار این جنایت را از بین ببرد.
گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد با اشاره به برگزاری نمایشی دادگاه عاملان قتل خاشقچی افزود: آن کسی که دستور این قتل را داده و نیز مغز متفکر این عملیات محاکمه نشدند و مجازات تنها مختص به آنانی نیست که این قتل را انجام داده اند.
وی تصریح کرد: قتل خاشقچی با دستور دولت عربستان صورت گرفت و یک جنایت فردی نیست، به همین خاطر درگذشتن از این مسأله به معنای فرار از مجازات (عاملان اصلی این پرونده) است.
کالامارد ضمن ابراز همدردی با خانواده خاشقچی گفت: نمی توانم تصور کنم که این خانواده تا چه میزان در ماه های گذشته تحت فشار[حکومت سعودی] قرار گرفته است.
اخیرا یکی از پسران خاشقجی از عفو قاتلان پدرش خبر داده است، اگرچه خدیجه چنگیز، نامزد خاشقجی به این تصمیم اعتراض کرده است.
خاشقچی روزنامه نگار ناراضی عربستان سعودی، دوم اکتبر ۲۰۱۸ (۱۰ مهر ۱۳۹۷ ) بعد از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. دولت سعودی بعد از ۱۸ روز سکوت و تکذیب بالاخره تحت فشارهای جامعه جهانی تایید کرد که او در کنسولگری این کشور به قتل رسیده است.
بعد از این اعتراف " سلمان بن عبدالعزیز " پادشاه سعودی در احکامی جداگانه "سعود القحطانی " مشاور دیوان پادشاهی سعودی و از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد و " احمد العسیری " معاون دستگاه اطلاعات عمومی و سخنگوی پیشین (به اصطلاح) ائتلاف سعودی در یمن را دستگیر کرد. ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار