روحانیون اهل سنت و شیعه از اشتراکات بگویند

ایرنا پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۸
تهران- ایرنا- اینکه در دهه اول ماه مبارک رمضان، یکی از افطاری های رئیس جمهوری به دیدار با علما و نخبگان اهل سنت اختصاص پیدا کند، اتفاقی مهم و نشانه یک رویکرد در دولت است، رویکردی که تلاش دارد تا کاستی ها و مشکلات این بخش از جمعیت ایران را شنیده و مطالبات آنان را برآورده سازد.

انتخاب دو سفیر از اهل سنت و انتخاب فرمانداران و معاونان وزرا و استانداران از این بخش از جمعیت ایران، مؤید همین رویکرد است. درباره این جلسه، محتوا و پیامدهای آن، با عبدالحی میرزاعلی، امام جمعه اهل سنت آق قلا که خود از سخنرانان این مراسم بوده است، گفت و گو کردیم که می خوانید.
** فضای نشست علمای اهل سنت با رئیس جمهوری را چطور ارزیابی کردید و این جلسه چطور برگزار شد؟
فضای جلسه بسیار خوب بود، بویژه اینکه این نشست تنها مختص علمای اهل سنت بود. تاکنون سابقه نداشت که به این صورت یک گروه 400-500 نفره که فقط هم از اهل سنت باشند، در جلسه ای با حضور رئیس جمهوری شرکت کنند. جلسات پیشین شاید با حضور تعداد به مراتب کمتری از علما شاید 100 تا 150 نفر برگزار می شد، اما این بار جلسه بسیار گسترده، عالی و خوب بود و همه علما رضایت کامل داشتند.
** چه مطالبی هم از سوی رئیس جمهوری و هم علمای اهل سنت مطرح شد؟
اولاً حقیقتاً مطالب مطرح شده را خوب ارزیابی می کنیم، به جهت اینکه اهل سنت جزو پیکره ایران اسلامی هستند و نظام خود را دوست دارند. کما اینکه در جلسه گفتم که ما نیز انقلاب و نظام خود را دوست داریم، رهبر معظم انقلاب را دوست داریم، امنیت کشور را دوست داریم و در 8 سال دفاع مقدس نیز همه اهل سنت ایران، به همراه برادران شیعه، در دفاع از کشور حضور داشتند. گفتیم که در جنگ تحمیلی هیچ وقت شیعه و سنی مطرح و ملاک نبود و همچنان هم در کشور ملاک نخواهد بود، در هیچ جای ایران اسلامی نباید باشد که ان شاءالله هم نیست. گفتیم هزاران شهید، جانباز و آزاده اهل سنت در جهت حفظ آرمان های نظام، اسلام و انقلاب مجاهدت کردند و در ادامه هم اشاره کردیم که اهل سنت انتظاراتی هم از ...