موضوع ورود حدود ۸۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی حقیقی به بورس از ابتدای امسال تاکنون از سوی اعضای کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مورد نقد و بررسی قرار گرفت. امسال از مجموع حجم نقدینگی حقیقی که وارد بورس شده، حدود دو درصد از این منابع خالص جذب تولید شده و بقیه بین سهامداران چرخیده است. براساس این گزارش دولت و بخش خصوصی سعی می کنند که با تسهیل شرایط، نقدینگی به کمک اقتصادی واقعی برود؛ راه اندازی سامانه رهسار با این هدف انجام شده است.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
موضوع ورود حدود ۸۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی حقیقی به بورس از ابتدای امسال تاکنون از سوی اعضای کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
به گزارش اتاق ایران، امسال از مجموع حجم نقدینگی حقیقی که وارد بورس شده، حدود دو درصد از این منابع خالص جذب تولید شده و بقیه بین سهامداران چرخیده است.
براساس این گزارش دولت و بخش خصوصی سعی می کنند که با تسهیل شرایط، نقدینگی به کمک اقتصادی واقعی برود؛ راه اندازی سامانه رهسار با این هدف انجام شده است.
حمیدرضا صالحی، رییس کمیسیون انرژی اتاق ایران گفت: امروز درکشورهای توسعه یافته تامین مالی بنگاه های بزرگ در بازار سرمایه انجام می شود و بانک ها بیشتر به تامین مالی شرکت های کوچک و متوسط می پردازند.وی تصریح کرد: اکنون در ایران وضعیت متفاوت است و شرکت های بزرگ به دلیل داشتن دارایی زیاد و توان لابی، بیشترین استفاده را از منابع بانکی برده اند و شرکت های کوچک و متوسط عملاً نتوانسته اند استفاده چندانی از این منابع ببرند.
به گفته صالحی، باید بتوان در این روزها چالش های پیش روی بخش خصوصی را در حوزه تأمین مالی از بازار سرمایه برطرف کرد، اما به واسطه رشد سریع بازار سرمایه برای نخستین بار این فرصت ایجاد شده که بازار سرمایه نقش بیشتری در تامین مالی بنگاه های اقتصادی بزرگ برعهده گیرد.
وی اضافه کرد: واقعیت اینکه در ورود به بورس و فرابورس اولویت با دارایی های فیزیکی بنگاه ها بوده و باید سعی شود در ورود بنگاه های پیمانکاری که خوش نام هستند، اهلیت و ثبات دارند، تسهیل گری انجام شود.
ضرورت استفاده بخش خصوصی از تحولات بازار ...

سرخط اخبار