رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: براساس قانون جامع، مستمری معلولان باید معادل حداقل حقوق باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، وحید قبادی دانا در مراسم روز جهانی نابینایان که امروز در تالار ایوان شمس برگزار شد، گفت: در حال حاضر 189 هزار فرد نابینا در کشور زندگی می کنند. امروز بهانه ای شد تا روز عصای سفید را گرامی بداریم. از جامعه درخواست می کنم که همه افراد دارای معلولیت را ببینند؛ باید ساختمان ها، پارک ها، معابر و اماکن را طوری طراحی کنیم که آن ها هم بتوانند به راحتی زندگی کنند.
وی افزود: سیاستگذاران و مسئولان باید به فکر ایجاد فرصت های برابر برای همه افراد دارای معلولیت باشند و بتوانند نیازهای آن ها در حوزه های مختلف مانند اشتغال، دسترسی، بیمه و .... را فراهم کنند. در حال حاضر نابینایان جزو گروه هایی هستند که درصد بالایی از آن ها تحصیل کرده اند؛ به طوری که در کنکور امسال از میان 33 پذیرفته شده معلول، 14 نفر نابینا بودند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در قانون حمایت از حقوق معلولان عنوان شده که 30 درصد از اپراتورهای تلفن باید از افراد نابینا انتخاب شوند، افزود: این شغل سنتی و قدیمی بوده و امروزه توانایی های نابینایان فراتر از این است، چرا که بسیاری از آن ها تحصیلکرده و دارای توانمندی های مختلف هستند.
قبادی دانا به تفاهمنامه ای که قرار است امروز با معاونت تعاون وزارت رفاه منعقد شود اشاره کرد و گفت: براساس این تفاهمنامه ایجاد تعاونی ها برای نابینایان، توسعه و گسترش تعاونی های موجود و ساماندهی و سازماندهی آن ها انجام می شود و باید شرایطی را فراهم کنیم که یک فرد معلول بتواند زندگی مستقلی در درون خانواده داشته باشد.
وی تصریح کرد: براساس قانون جامع، مستمری معلولان باید معادل حداقل حقوق باشد، در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار