ساعت 24 - در شش ماهه ابتدای سال حدود ۶۰ درصد از مجموع منابعی که به سپرده های بانکی وارد شده مربوط به سپرده های جاری و کوتاه مدت بوده است و به این ترتیب سهم اینگونه سپرده ها به بیش از نیمی از کل سپرده ها رسیده است.این تغییر از منظر صنعت بانکی منجر به کاهش بهای تمام شده سپرده است و اتفاقی مطلوب تلقی می شود اما از منظر اقتصاد کلان می تواند موج های تورمی جدیدی را ایجاد نماید و بی ثباتی فعلی را تشدید نماید.

جابه جایی پولها د ربانکها
براساس آخرین وضعیت سپرده های بانکی در نمونه منتخب بانک هایی که به صورت پیوسته اقدام به انتشار گزارشات ماهانه خود بر روی سامانه کدال می نمایند (شامل بانک های ملت، صادرات، تجارت، پاسارگاد، پارسیان، دی، کارآفرین، اقتصاد نوین، سینا، خاورمیانه و پست بانک) و تقریبا نیمی از مجموع سپرده های نظام بانکی را در اختیار دارند، در نیمه اول سال ۱۳۹۹ میزان سپرده های بانکی حدود ۳۱ درصد افزایش یافته است . مقایسه این رقم با رشد ۱۴ درصدی سپرده ها در نیمه اول سال ۱۳۹۸ به خوبی گویای جهش در متغیرهای پولی کشور در نیمه اول سال جاری است. لازم به ذکر است که براساس آخرین آمار موجود، نرخ رشد نقطه به نقطه نقدینگی در خردادماه به رقم ۳۳.۹ درصد رسیده که بالاترین رقم ثبت شده در ۶۶ ماه گذشته (از دی ماه ۹۳) است. نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در شهریورماه به ۳۴.۵ درصد رسیده است و انتظار افزایش بیشتر آن در ماه های آینده نیز وجود دارد .
در کنار تغییر محسوس سطح سپرده های بانکی، ترکیب این سپرده ها نیز تحولات قابل ملاحظه ای داشته است. اولین تغییر محسوس در ترکیب سپرده های بانکی، خروج محسوس نقدینگی از سپرده های یکساله بوده به شکلی که در نیمه اول سال ۹۹، سپرده های جاری در نمونه منتخب مجموعا حدود ۵۰۰ هزار میلیارد ریال (۱۳.۳ درصد) کاهش یافته است. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته، سپرده های یکساله بیشترین سهم را در افزایش سپرده های بانکی داشته اند .
در مورد دلایل این تغییر به نظر می رسد تحولات فضای اقتصاد کلان، نااطمینانی و بی ثباتی های ایجاد شده در ماه های اخیر، رشد نرخ تورم و ایجاد فرصت های سفته بازی در انواع بازار دارایی ها و همچنین ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار