شاید کمی برایتان عجیب به نظر برسد، اما انگل ها نیز در بدن خود انگل دارند. "هایپرپارازیت"، بله این همان انگلی است که در بدن انگل ها وجود دارد ممکن است با فهمیدن این موضوع یاد ضرب المثل معروف دزدی که از دزد بدزدد، شاه دزد است، اما این موضوع صحت دارد!

ایسنا: همه ما از آفات متنفریم به دلیل اینکه آنها انگل طبیعت هستند. آنها از انسان و از غذا یا خون انسان تغذیه می کنند. اما آنچه عجیب است این است که برخی انگل ها حتی از هم نوعان خود نیز نمی گذرند و از آنها نیز تغذیه می کنند. "هایپرپارازیت ها"(Hyperparasite) انگل هایی هستند که انگل دیگری را مورد حمله قرار می دهند.
هایپرپارازیت ها چه هستند؟
دقیقاً همانطور که در بالا ذکر شد، هایپرپارزیت یک انگل است که میزبان آن نیز انگل است. اگرچه ما به سختی متوجه وجود آنها می شویم اما آنها ممکن است در بسیاری از مکان ها وجود داشته باشند.
در حقیقت انگل ها نیز می توانند در معرض انگل قرار بگیرند که این موضوع منجر به "سوء استفاده بین گونه ای"(interspecies abuse) می شود. حشره هایی که این کار را انجام می دهند "انگل های حشره خوار"(entomophagous parasites) نامیده می شوند. انگل های حشره خوار، حشراتی هستند که انگل دیگر حشرات به شمار می آیند.
نمونه هایی از هایپرپارازیت ها
یکی از بارزترین نمونه های انگل توسط "اریک پولمن"(Erik Poelman) از "دانشگاه واخنینگن"(Wageningen University) در هلند مشاهده و مورد بررسی قرار گرفت و در آنجا وی رابطه هایپرپارازیت های یک کرم پیله ساز و دو زنبور را مشاهده کرد.
این عمل با کرم های پیله ساز پروانه "سفید کوچک"(Pieris Rapae) که با نام های "کلم کوچک سفید" یا پروانه سفید نیز شناخته می شود، شروع می شود. این عمل باعث می شود پروانه "سفید کوچک" مواد شیمیایی را در هوا منتشر کند که به دیگر حشرات علامت دهد به آن حمله شده است.
سپس این علامت توسط یک زنبور کوچک به نام "انگل پروانه سفید"(Cotesia glomerata) دریافت می شود و او نیز کرم ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار