معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در گام نخست راه اندازی کلینیک های بیماری های غیرواگیر در استان فارس، این درمانگاه ها در شهرستان های آباده، مرودشت، فیروزآباد، کازرون، داراب، لامرد، نی ریز و شیراز راه اندازی می شود.

به گزارش از ، عبدالرسول همتی در نشست از راه دور هماهنگی راه اندازی کلینیک های بیماری های غیرواگیر استان فارس با اشاره به اینکه شیوع بیماری های غیرواگیر در کشور های در حال توسعه از جمله ایران، در حال افزایش است، اعلام کرد: این بیماری ها عامل ۸۴ درصد مرگ و میر در کشور هستند و بیش از ۷۶ درصد از بار بیماری ها در کشور، ناشی از بیماری های غیرواگیر است. از این رو راه اندازی چنین درمانگاه های ضرورت دارد.
او افزود: بیماری های قلبی عروقی، دیابت، سرطان ها و بیماری های مزمن ریوی، عامل ۸۲ درصد مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر در کشور هستند.
به گفته همتی، در بحران بیماری کووید ۱۹، بیماران مبتلا به بیماری های غیرواگیر در معرض خطر مرگ و میر و بیماری وخیم ناشی از این بیماری عفونی هستند و در استان فارس نیز، ۷۵ درصد از جانباختگان به دلیل بیماری کووید ۱۹، مبتلا به بیماری های غیر واگیر بوده اند.
او هشدار داد: بحران کووید ۱۹ منجر به اختلال در روند خدمات بهداشتی و درمانی در کل دنیا شده و این اختلال در مراقبت بیماران غیرواگیر، منجر به تضعیف سیستم ایمنی این بیماران شده و شرایط این افراد برای ابتلاء به کووید ۱۹ مناسب تر شده است.
این مقام مسئول در دانشگاه با بیان اینکه از طرفی عدم مراقبت و کنترل بیماری های غیرواگیر، منجر به بروز عوارض در بلند مدت و در این بیماران می شود، ادامه داد: با اجرای برنامه پزشک خانواده درسال های اخیر، روند شناسایی بیماران دیابت و فشارخون به شکل مطلوبی در سطح استان انجام شده، به گونه ای که فارس در شاخص های شناسایی دیابت و فشارخون در سطح کشور، در شرایط بسیار مطلوبی قرار دارد.
همتی با توجه به موضوع یاد شده، اولویت ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار