مدیریت جوانان به سبک اصغر فرهادی

روزنامه ایران پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰:۴۴

شهاب پاک نگر
مژده! مژده! در چند روز گذشته یکی دیگر از مشکلات کشور با درایت مسئولان حل شد و سن جوانی از 15 تا 29 سال، به 18 تا 35 سال تغییر کرد. این تصمیم در زندگی مردم خیلی تأثیر می گذارد. مثلاً فرض کنید یک آدم 35 ساله بیکار، شب، افسرده و غمگین خوابیده است، یک دفعه صبح این خبر را می شنود و به خاطر اینکه دوباره به دوران طلایی جوانی اش برگشته خوشحال می شود. حالا درست است که کماکان بیکار است و خانه و ماشین ندارد، ولی حداقل از امروز جوان حساب می شود و فرصت دارد مجدد زندگی اش را بسازد. اصلاً به نظر ما باید تا وقتی این دهه شصتی های دردسرساز وجود خارجی دارند، هِی سن جوانی را افزایش دهند تا دهه شصتی ها کماکان به زندگی امیدوار باشند. حتی اگر این امکان وجود داشته باشد و تعریف «ناکام» را هم در فرهنگ لغات تغییر دهند و بگویند هرکس دنیا آمده، بالاخره یک کامیابی ای داشته، با این کار دیگر هیچ متولد دهه شصتی ناکام از دنیا نخواهد رفت.
این یک طرف ماجراست، جنبه مثبت دیگر قضیه این است که مسئولان ما با این تصمیم هوشمندانه میزان اشتغال جوانان را هم افزایش دادند. بالاخره یک آدم بالای 30 سال که دانشگاه رفته و تخصص لازم را دارد، می تواند براحتی وارد بازارِ کار تاکسی های اینترنتی شود. اما متأسفانه افراد بین 15 تا 18 سال که نمی توانند گواهینامه بگیرند، نهایت یواشکی بتوانند پیک موتوری شوند.
این تصمیم یک اثر مثبت نیز در ساختار مدیریتی کشور خواهد داشت. با همین یک مصوبه، تمامی دستگاه های اجرایی می توانند بگویند ما در سال 98 جوانگرایی کردیم و به جوانان بها دادیم. حالا درست است که اگر یک آدم 35 ساله، مثل بچه آدم از 18 سالگی کار کرده باشد، شیرین 17 سال ...