پژوهشگران «دانشگاه کلمبیا» (Columbia University) در مطالعه اخیرشان از قطره های چشم برای درمان علت شایع کم بینایی در موش ها استفاده کرده اند.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر بینایی ما تأثیر بگذارد، اما یکی از علل موثر در کاهش بینایی انسداد رگ اصلی در ناحیه چشم می باشد که از عملکرد مناسب آن جلوگیری می کند و به شبکیه آسیب می رساند. این امر به عنوان «انسداد ورید شبکیه» (retinal vein occlusion) شناخته شده است و دانشمندان دانشگاه کلمبیا درمان جدید بالقوه جدیدی را در قالب قطره چشمی ایجاد کرده اند که به عنوان حفاظی برای شبکیه عمل می کنند.
سالانه میلیون ها بزرگسال در سراسر جهان با مشکل انسداد ورید شبکیه روبرو می شوند. انسداد اغلب نتیجه لخته شدن خون است که باعث نشت خون و مایعات دیگر به شبکیه می شود و در آنجا به سلول های نوری گیرنده که برای سنجش و پاسخ به نور بسیار مهم است آسیب می رساند. رویکردهای فعلی برای درمان شامل تزریق چندین دارو به طور مستقیم به چشم است که نه تنها ناراحت کننده است بلکه در بسیاری از موارد مانع از بین رفتن کم بینایی نیز نمی شود.
با توجه به شیوع این بیماری و وجود درمان های محدود محققان امروزه علاقه زیادی به توسعه روش های درمانی جدید دارند. اکنون گروهی از محققان دانشگاه کلمبیا در حال کار بر روی راه حل های احتمالی در موش ها بوده و اخیراً کشف بسیار مفیدی را انجام داده اند که طی آن به نقش آنزیمی به نام "کاسپاز ۹ "(Caspase-۹ ) پی برده اند. این آنزیم نقش مهمی در مرگ سلولی برنامه ریزی شده دارد. فرایندی که طی آن سلول های آسیب دیده مشخص شده اند، بنابراین می توان آنها را از بدن پاک کرد تا سلول های تازه و سالم جای آنها را بگیرند.
طی این مطالعه محققان با آزمایشاتی که بر روی موش ها انجام دادند دریافتند که وقتی انسداد ورید ...

عناوین مهم خبری