پاریس یکی از شهرهای دنیا است که حرف های بسیاری برای گفتن دارد، از جمله تاریخی پر فراز و نشیب که مهم ترین آن ها را بررسی می کنیم.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ پاریس به راحتی تاریخش را بروز می دهد. نقاط مهم و بی شمارش، از گنبدهای سفید کلیسای سکره کر گرفته تا عمارت مشکی تور مون پارناس، یادآور عصرها و پادشاهان مختلفی هستند که از خود اثری به جای گذاشته اند. در ادامه به اتفاقات مهمی می پردازیم که تاریخ این شهر را رقم زدند و آن را به پاریس امروز تبدیل کردند.
۱. نام پاریس از کجا می آید؟
پاریزی ها گروهی از اقوام سلتی بودند که در سال های بین ۲۵۰ و ۲۲۵ پیش از میلاد در جزیره سیته، یکی از جزیره های طبیعی باقی مانده در امتداد رود سن مستقر شدند. در سال ۵۲ پیش از میلاد ارتش رومی پاریزی ها را مغلوب و شهری رومی - گالی بنا کردند که در ابتدا Lutetia نام داشت. در سال ۴۷۶ پس از میلاد، زمانی که امپراتوری روم غربی سقوط کرد، این شهر به Parisius معروف بود؛ نامی که از لاتین به فرانسه، به «پاریس» ترجمه شد.
۲. اولین پادشاه فرانسه چه کسی بود؟
کلوویس یکم (۴۶۶ تا ۵۱۱ بعد از میلاد) اولین پادشاه فرانسه بود. او قبایل فرانک ها را که در سرزمین هایی زندگی می کردند که امروزه بخشی از فرانسه ی مدرن است، با هم متحد کرد و برخلاف سیستم رؤسای قبایل محلی همه را تحت سلطه ی یک حاکم درآورد. او سلسله ای را بنا نهاد که به مروونژی ها معروف بودند و پادشاهی آن تا ۲۰۰ سال از نسلی به نسل دیگر منتقل شد. کلوویس یکم که به هوش بالا در رزم آرایی معروف بود، کنترل یکی از سرزمین های کوچک را به دست آورد؛ سرزمینی که تا پیش از آن، شهرستان روم غربیِ گال، در فرانسه شمالی، در سال ۴۸۶ بود. از اینجا بود که قلمرو اش خیلی سریع گسترش یافت و در سال ۵۰۸ پاریس را به عنوان پایتخت اعلام کرد.
۳. کلیسای نتردام ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار