کشته شدن بیش از ۱۶۰۰ غیرنظامی در حملات سال ۲۰۱۷ ائتلاف آمریکا در رقه

فارس نیوز پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۸
نتایج گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شده نشان می دهد حملات گسترده ائتلاف تحت رهبری آمریکا در یک بازه چهار ماهه در سال ۲۰۱۷ در رقه سوریه به کشته شدن بیش از ۱۶۰۰ غیرنظامی منجر شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، بمباران های گسترده ائتلاف تحت رهبری آمریکا در شهر رقه سوریه در یک بازه چهار ماهه در سال ۲۰۱۷ به کشته شدن دست کم ۱۶۰۰ غیرنظامی منجر شده است. 
خبرگزاری فرانسه این آمار را بر اساس گزارشی که امروز پنجشنبه (پنجم اردیبهشت ماه) منتشر شده، ارائه داده است. یافته های این گزارش بی سابقه توسط «عفو بین الملل» و گروه «آنتی وارز» حاصل چندین ماه تحقیقات میدانی و تحلیل گسترده داده های آماری است.
«دوناتلا روورا» از اعضای عفو بین الملل گفت: «بسیاری از بمباران های هوایی دقیق نبودند و ده ها هزار مورد از حملات توپخانه ای به صورت کور انجام شدند.»
در این گزارش تصریح شده ائتلاف تحت رهبری آمریکا تنها حدود ۱۰ درصد از این تلفات را می پذیرد. رووا گفت: «آنها رقه را با خاک یکسان کردند، اما نمی توانند حقایق را پاک کنند.»
این کارشناس عفو بین الملل، عدم استفاده از تسلیحات مناسب و عدم انجام عملیات های اطلاعاتی و شناسایی را دلیل شمار بالای تلفات عنوان کرد.
ائتلاف تحت رهبری آمریکا حملات در سوریه را، بدون مجوز شورای امنیت یا موافقت دولت سوریه از ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۴ (۳۱ شهریور ۱۳۹۳) با هدف ادعایی مبارزه با داعش آغاز کرد.
این ائتلاف موفقیتی در مبارزه با این گروه به دست نیاورد و در مقاطعی هم حملاتش به تحرکات داعش کمک کرد. به عنوان مثال، شهریور ماه سال ۱۳۹۵، چهارجنگنده ائتلاف آمریکا مواضع ارتش سوریه را که در حال مبارزه با عناصر داعش در نزدیکی فرودگاه شهر «دیرالزور» بودند بمباران کرده و ۸۳ نظامی این کشور را به شهادت رساندند.