شرکت اطلاعات و امنیت فضای مجازی «کُمپَری تک» و یک محقق امنیت مجازی می گویند: شناسه ی کاربری و شماره تلفن ۴۲ میلیون کاربر ایرانی از یک نسخه غیررسمی پیام رسان تلگرام درز کرده و در اینترنت منتشر شده است.

به گزارش سرویس بین الملل سیتنا ، به استناد گزارش منتشر شده توسط شرکت «کُمپَری تک»، که خدماتی مانند وی پی ان ها، محافظت از هویت کاربری، آنتی ویروس ها و مشابه این ها را بررسی می کند و باب دیاچنکو، محقق امنیت مجازی، شناسه ی کاربری و شماره تلفن ۴۲ میلیون کاربر ایرانی یک نسخه ی غیررسمی تلگرام درز کرده و در اینترنت منتشر شده است.
به گفته «کُمپَری تک» اطلاعات مربوط به کاربران ایرانی توسط گروهی به نام «شکار» روی کلاستر مجازی «الستیک سرچ» قرار گرفته بود و دیدن این اطلاعات نیز، نیازی به رمز کاربری یا احراز هویت نداشته است.
آن طور که محققان می گویند باب دیاچنکو در روز ۲۵ مارس/۶ فروردین این موضوع را به میزبان گزارش داده، و پس از آن اطلاعات حذف شده است.
الستیک سرچ یک موتور جست وجو بر پایه کتابخانه بازیابی اطلاعات «لوسین» است. با استفاده از «لوسین» می توان اسناد را نمایه سازی (ایندکس) و جست وجو کرد.
باب دیاچنکو می گوید اطلاعات درز کرده کاربران ایرانی تلگرام طی چند روزی که آن لاین بوده، در یکی از فروم های مورد استفاده هکرها به فروش گذاشته شده است.
کُمپَری تک به نقل از شرکت تلگرام می گوید ظاهرا هویت کاربری و شماره های تلفن از یک انشعاب غیر رسمی تلگرام نشست کرده است.
این نخستین بار نیست که گزارشی در مورد درز اطلاعات کاربران ایرانی از تلگرام منتشر می شود.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار