«پایتخت» همه سریال ها را تهدید می کند!

برنا نیوز چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۶:۰
یادداشت- مجتبی احمدی

سریال «پایتخت» این روزها همزمان با پخش دیگر سریال های کنداکتور ماه مبارک رمضان روی آنتن است و نکته جالب اینجاست که این سریال تلویزیونی در نظرسنجی سازمان صداوسیما و برخی از نشریات به عنوان پرمخاطب ترین سریال درمیان سریال های درحال پخش ماه مبارک رمضان انتخاب شده است.
قبل از اینکه بخواهیم سریال های درحال پخش را بررسی کنیم یا نقد و تحلیلی روی آن داشته باشیم، به این مسئله نگاهی جدی تری باید داشت که چرا یک سریال تکراری تا این حد می تواند برای مخاطب جذاب باقی بماند و طیف متفاوتی از مخاطب را کماکان درگیر خود کند.
در حقیقت باید گفت به رغم اینکه امسال تلویزیون در ماه رمضان دست خالی نبوده است اما سریال «پایتخت» در فصل پنجم با نظر و سیاست گذاری مدیران مجددا روی آنتن شبکه رفته و همانطور که قابل پیش بینی بود، باز با استقبال مخاطبش مواجه شده است.
این که سریال «پایتخت» به دلیل گذشت از 5 فصل توانسته به این اقبال دست پیدا کند نمی تواند منطق تمام و کمالی باشد، چرا که بوده اند سریال هایی که در چند فصل تولید شدند و در فصل های بعدی موفق عمل نکردند. این درحالی است که سریال «پایتخت» در همان فصل های ابتدایی هم با بازخوردهای خوبی مواجه شد.
چه فاکتورهایی می تواند از این مجموعه تلویزیونی اثری ماندگار به جای بگذارد؟
نکته اول در طرح این مسئله به سبک و نوع روایت این سریال برمی گر دد، سریال «پایتخت» برشی از زندگی است و مخاطب در بسیاری از لحظات خودش را در کنار شخصیت ها می بیند و هرگز این احساس را ندارد که در حال دیدن یک نمایش تلویزیونی است.
سبک قصه گویی و بازی بازیگران نمادی از زندگی است و در واقع شما در هیچ یک از پلان های این سریال به این این نکته نمی ...

سرخط اخبار