آمریکا بعد از حمله به هواپیمای مسافربری ایران از ایرانی ها جاسوسی کرد

فارس نیوز جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰
اسناد اف بی آی که به تازگی منتشر شده اند نشان می دهند پلیس فدرال آمریکا بعد از حمله ناو وینسنس به هواپیمای مسافربری ایران اقدام به جاسوسی از اتباع ایران کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، یک روزنامه نگار مستقر در شیکاگو و استانبول در یادداشتی به بررسی یکی از جنبه های کمتربازگو شده سرنگونی هواپیمای ایرباس شرکت ایران ایر توسط ناو وینسنس آمریکا در سال ۱۳۶۷ پرداخته است. 
«پائول گاتینگر» می نویسد ۳۱ سال پیش ناو آمریکایی وینسنس پرواز شماره ۶۵۵ شرکت ایران ایر را سرنگون کرد و ۲۹۰ ایرانی شامل ۶۶ کودک را به قتل رساند.
سرنگونی این هواپیما در روز ۳ ژوئیه ۱۹۸۸ یکی از مرگبارترین فجایع هواپیمایی در تمام ادوار تاریخ است. با آنکه آمریکایی ها تا حد زیادی این تراژدی را به دست فراموشی سپرده اند ایرانی ها هر سال سالگرد آن را برگزار می کنند. 
گاتینگر نوشته است: «یکی از جنبه های پرواز شماره ۶۵۵ که تا به حال کاملاً ناشناخته مانده اقداماتی است که اف بی آی بلافاصله بعد از این حادثه انجام داد.»
اسناد قبلاً محرمانه ای که به موجب «قانون آزادی اطلاعات» به دست آمده اند نشان می دهند در روزهای بعد از سرنگونی هواپیمای ایران ایر، اف بی آی برنامه ای به نام «کمپین زمستان» راه اندازی کرد که هدف آن زیر نظر گرفتن از ایرانی ها و گروه های ایرانی در ایالات متحده آمریکا بود. این کمیپین بعدها گسترش داده شد و گروه های مسلمان را دربر گرفت. 
اسناد اف بی آی که تاریخ شروع آنها از ۴ جولای ۱۹۸۸، یعنی تنها یک روز بعد از سرنگونی هواپیمای ایرانی است، «کمپین زمستان» را تلاشی برای جلوگیری از اقدام تلافی جویانه از سوی ایران در واکنش به سرنگونی پرواز ۶۵۵ توصیف می کند. 
گاتینگر می گوید در این اسناد بارها خواسته شده ایرانی ها و گروه های ایرانی که اقدام به انجام فعالیت هایی کاملاً قانونی مانند شرکت در اعتراضات یا عضویت در ...

سرخط اخبار