متخصص روماتولوژی در خصوص بالا رفتن و پایین آمدن از «پله» و آسیبی که به «زانو» وارد می شود،گفت: وقتی پله غیر استاندارد بوده و ارتفاع آن زیاد باشد، ۱۰ برابر فشار را هنگام بالا رفتن از پله بیشتر می کند و وقتی به سرعت پایین می آییم، به غضروف پا ضربه می زنیم.

عبدالرحمان رستمیان، متخصص روماتولوژی در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درباره « مضرات بالا رفتن و پایین آمدن از پله »، اظهار داشت: ورزش ها در پوکی استخوان دو مکانیسم دارند. اولین مکانیسم این است که وقتی استخوان تحت فشار قرار می گیرد، سلولی استخوان سازی می کند. 
وی با بیان اینکه وقتی می ایستیم استخوانها تحت فشار هستند، ادامه داد: در مقابل، شنا کردن به استخوان فشار نمیآورد تا استخوان سازی کند، بلکه عضلات را قوی کرده و قدرت فرد افزایش پیدا می کند.
این متخصص روماتولوژی خاطرنشان کرد:اگر فشار بر مفصل کمتر وارد شود، کمتر دچار آرتروز می شویم؛ آرتروز علامتی می دهد که آن درد است. ما برای مبتلایان به آرتروز در مراحل اولیه مسکن زیادی تجویز نمی کنیم.
رستمیان یادآور شد: وقتی پله غیر استاندارد بوده و ارتفاع آن زیاد باشد، ۱۰ برابر فشار را هنگام بالا رفتن از پله بیشتر می کند و وقتی به سرعت پایین می آییم به غضروف پا ضربه می زنیم و می تواند باعث آسیب زانو شود.
این متخصص روماتولوژی تصریح کرد: در آرتروز به غضروفها آسیب می رسد و ایجاد درد می کند. درد یکی از مکانیسم های دفاعی بدن است که نباید آن را زیاد سرکوب کرد؛ مگر اینکه در مراحل خیلی شدید باشد.
رستمیان اضافه کرد: در مراحل اولیه، بهترین درمان آرتروز این است که عضلات اطراف مفصل تقویت شوند و دوم اینکه اگر کسی اضافه وزن زیادی دارد، آن را کم کرده تا به مفاصل فشار وارد نشود.
وی ابراز داشت: بسیاری از داروهای غضروف ساز به بازار آمده که در مصرف آن اختلاف نظروجود دارد و هنوز شواهد قطعی اثر بخشی آنها وجود ندارد؛ اما ممکن است آرتروز به جایی برسد که استخوان ها به یکدیگر بچسبند و هنگام راه رفتن ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار