دف نوازان همراه با باران آوای دوستی سر دادند + تصاویر

تیتربرتر چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۸

به گزارش تیتربرتر؛
در میان سازهایی که وجود دارد شاید هیچ سازی به اندازه دف نتوانسته که در کردستان با آهنگ حیات و ضربان زندگی انسان، پیوند برقرار کند، دف قلب تپنده زندگیست و ریتم هایش در زندگی کُردها جریان دارد.
به گزارش تیتربرتر، در هر خانه ای در کردستان حداقل یک دف یا دف نواز وجود دارد، دف در کردستان بیشتر سازی عرفانی بوده که در خانقاه ها و تکایا با ذکر و سماع دراویش همگام می شود.
کردها که احترام خاصی برای دف قائل هستند، اگر دفی پاره شود برای آن واژه شهید به کار می برند، بدون وضو به آن دست نمی زنند و در گذشته اگر با دف از هر کوی و برزنی که گذر می کردی به احترام دف مردم از جای خود بلند می شدند.
هر سال در کردستان جشنواره ای با عنوان «دف نوای رحمت» برگزار می شود که این روزها نهمین دوره آن در حال برگزاری است.
یکی از بخش های جنبی این جشنواره اجتماع دف نوازانی از سراسر کشور است.
سال ۹۵ برای اولین بار در جهان، هم نوازی ۱۰۰۰ دف نواز در عمارت خسروآباد سنندج در قالب این جشنواره برگزار شد. سال گذشته هم اجتماع دف نوازان با عنوان «سماع عارفان» در میدان آزادی سنندج برگزار شد و بعدازظهر سه شنبه (۲۲ مرداد ماه ۹۸) هم اجتماع بزرگ دف نوازان با عنوان «آوای دوست» در بخش جنبی نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت در پارک استقلال سنندج برگزار شد.
در این برنامه، دف نوازان مرد و زن و کودک و پیر با لباس محلی حاضر شده بودند و همراه با بزرگان این عرصه دف نوازی می کردند. بارش شدید باران هم طراوات خاصی به فضای برنامه افزوده بود.
یک گروه موسیقی از خوزستان با لباس محلی و با «سنج و دمام» ادوات موسیقی خاص منطقه خود آغازگر برنامه بودند. در ...

سرخط اخبار