لندن – ایرنا – بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس روز سه شنبه در تماس تلفنی با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان درباره نتایج نشست گروه ۲۰ به میزانی ریاض گفت وگو کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از دفتر نخست وزیری انگلیس، جانسون مباحث مطرح شده درباره بهبود اقتصاد جهانی بر اثر بحران کرونا و راهکارهای مقابله با تغییرات اقلیمی را پربار و سودمند خواند.
دو طرف همچنین درباره پیشرفت های حاصل شده در مورد تولید واکسن کرونا و ضرورت دستیابی جامعه جهانی به آن تبادل نظر کردند.
نخست وزیر انگلیس متعاقبا از طرف سعودی برای شرکت در اجلاس تغییرات آب وهوایی سال آینده در گلاسکو دعوت به عمل آورد و دو طرف درباره ظرفیت های قابل توجه عربستان در زمینه دستیابی به انرژی های پاک گفت وگو کردند.
توسعه همکاری های تجاری، فرهنگی و دفاعی از دیگر مسائلی بود که جانسون و بن سلمان درباره آن تبادل نظر کردند.
پانزدهمین اجلاس رهبران کشورهای عضو «گروه ۲۰ » در روزهای شنبه و یکشنبه گذشته بصورت مجازی به میزبانی عربستان برگزار شد.
شیوع بیماری همه گیر کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی همچنین مقابله با آن و اتخاذ تدابیر لازم برای تقویت اقتصاد جهانی در دوره پسا کرونا از مهمترین موضوعاتی بود که در اجلاس ریاض رهبران گروه ۲۰ درباره آن سخن گفتند و تبادل نظر کردند.
در اجلاس یاد شده کشورهای عضو از ابتدای شیوع ویروس کرونا متعهد به پرداخت ۲۱ میلیارد دلار برای مقابله با این ویروس شدند و این اعتبار برای تأمین مالی فوری و به ویژه برای توسعه داروهای تشخیص، واکسن ها و درمان های تأثیرگذار کرونا اختصاص یافت.
رهبران کشورهای عضو در صورت ساخت موفقیت آمیز واکسن کرونا، خواستار توزیع عادلانه واکسن این ویروس و تسهیل راه های دستیابی افراد مورد نیاز به آن شدند و وعده دادند که از هیچ تلاشی برای تضمین دسترسی منصفانه به واکسن کرونا در سطح جهان فروگذاری نخواهند ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار