برنامه اینترنتی کارگری ایرانی امروز (چهارشنبه/۷ آبان) با حضور یک فعال صنفی کارگری اهل کشور جمهوری آذربایجان، برگزار شد.

به گزارش ایلنا، آمیل عبداللهاف، میهمان برنامه کارگر ایرانی با اشاره به وجود بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت در کشور جمهوری آذربایجان، گفت: «آذربایجان ۵ میلیون شاغل دارد.»
وی درباره میزان حداقل دستمزد در این کشور، گفت: «حداقل دستمزد برای یک خانوار کارگری حدود ۸۰۰ منات آذربایجان، معادل ۵۰۰ دلار آمریکا است.»
به گفته عبداللهاف هزینه زندگی هر نفر در این کشور حدود ۱۰۰ دلار است؛ از این رو هزینه یک خانوار ۴ نفره، حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار است.
این فعال صنفی کارگری، افزود: «برای اینکه یک خانوار ۴ نفره بتواند زندگی خوبی داشته باشد، ۲ نفر از اعضای آن باید کار کنند؛ البته هزینه زندگی در داخل شهرهای جمهوری آذربایجان بالاتر از هزینه های زندگی در خارج آن هاست.»
وی با اشاره به سیاست های گذشته و حال دولت این کشور در زمینه تامین مسکن شهروندان، گفت: «در زمانی که آذربایجان از جمهوری های اقماری اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی محسوب می شد، دولت به هر نفر که از سربازی برمی گشت یک خانه ۲۰ متری می داد. اگر همین فرد ازدواج می کرد، دولت به او خانه ۴۰ متری تحویل می داد. اگر تعداد بچه هایش به ۲ نفر می رسید، خانه ۸۰ متری تحویل می گرفت.»
عبداللهاف افزود: «در حال حاضر دولت همین سیاست را با تغییراتی اجرا می کند و کارگران در تهیه مسکن مشکلی ندارند. بنابراین بار هزینه های مسکن تا حد زیادی از روی دستمزد آن ها برداشته می شود و آنها از هزینه های مسکن بی نیاز هستند.»
این فعال صنفی با اشاره به تورم سال جاری در این کشور، گفت: «تورم جمهوری آذربایجان ۲.۳ درصد است. بنابراین اقتصاد این کشور با وجود درگیری نظامی با کشور همسایه یعنی ارمنستان، ثبات دارد. شهروندان ما می ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار