یک روزنامه آمریکایی بامداد جمعه (به وقت تهران) مدعی شده «گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) قصد دارد ایران را در فهرست سیاه خود قرار دهد.

به گزارش مشرق،  یک روزنامه آمریکایی بامداد جمعه (به وقت تهران) مدعی شده «گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) قصد دارد ایران را در فهرست سیاه خود قرار دهد. 
روزنامه «وال استریت ژورنال» به نقل از مقام های آمریکایی و مقام های کشورهای متحد آمریکا نوشته احتمال می رود گروه ویژه اقدام مالی روز جمعه ایران را در فهرست سیاه قرار دهد. 
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نوشته تصمیم این کارگروه پس از آن اتخاذ شده که کشورهای اروپایی تصمیم گرفته اند به آمریکا ملحق شوند.
مطابق این ادعا، تصمیم FATF تراکنش های مالی با ایران را زیر ذره بین بیشتر قرار خواهد داد و فشارها را بر بانک ها و شرکت های انگشت شماری که هنوز در حال همکاری با ایران هستند افزایش خواهد داد. 
اکثر بانک های کشورهای غربی در ماه های گذشته که نام تهران در فهرست سیاه این کار گروه قرار نداشت هم از انجام تراکنش های مربوط به ایران خودداری کرده اند. 
وال استریت ژورنال مدعی شده دولت های کشورهای اروپایی تا پیش از این از پیوستن به کارزار فشار حداکثری دولت آمریکا علیه ایران خودداری می کردند. 
منابع مورد استناد این روزنامه مدعی شده اند در هفته های گذشته مقام های کشورهای اروپایی به وزارت خارجه آمریکا گفته اند دولت های متبوع آنها از اتخاذ تدابیر سخت گیرانه جدید توسط FATF علیه نظام مالی ایران حمایت می کند. 
 گروه اقدام مالی چیست؟
«گروه ویژه اقدام مالی» در سال ۱۹۸۹ در پاریس توسط سران گروه هشت (G۸) و با مأموریت ادعایی پولشویی تأسیس شد. سران گروه جی-۸ ضرورت تشکیل چنین نهادی را یکسان کردن مقررات بانکی و مبارزه با پولشویی عنوان کردند. 
در سال ۲۰۰۱ و بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر، آنچه «تأمین مالی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار